Poznań: Zmarł znany działacz związkowy Marcel Szary

  Poznań: Zmarł znany działacz związkowy Marcel Szary

  Rafał Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Po długiej chorobie we wtorek rano zmarł Marcel Szary, były działacz "Solidarności", a później szef Inicjatywy Pracowniczej w spółce Hipolit Cegielski Poznań. Z ramienia pracowników przez wiele lat zasiadał w zarządzie Cegielskiego. Miał 45 lat. Osierocił 8-letniego syna, z którego był bardzo dumny.
  - Był nastawiony na walkę o ludzi - tak Marcela Szarego wspomina Marek Lenartowski, legendarny przywódca "Solidarności" w zakładach Cegielskiego w Poznaniu. - Pamiętam jak w 1989 roku przyjechał do mnie i zachęcał do powrotu do fabryki. Tacy ludzie jak on byli potrzebni - dodaje Lenartowski.

  Marcel Szary po przemianach roku 1989 odszedł z "Solidarności". Współtworzył Inicjatywę Pracowniczą w HCP. To właśnie wówczas zasłynął jako bezkompromisowy związkowiec walczący o prawa pracownicze w Cegielskim. Często wchodził w konflikt z zarządem, w którym jednocześnie zasiadał.

  I za to ludzie go kochali. Mimo że jego związek liczył najmniej osób, to jednak było o nim najgłośniej. Dlatego na organizowanych przez Szarego manifestacjach pojawiało się kilkuset pracowników, choć formalnie Inicjatywa Pracownicza liczyła raptem kilkunastu członków.

  Trzy lata temu zachorował na białaczkę. Nie przeszkodziło mu to jednak dalej czynnie walczyć o pracowników w Cegielskim. Ostatnio głośno protestował między innymi przeciwko zwolnieniom w spółce. Jeszcze w grudniu ubiegłego wydawało się, że Marcel Szary pokonał chorobę. Niestety, dwa tygodnie temu jego stan nagle się pogorszył. Pogrzeb charyzmatycznego związkowca odbędzie się 6 kwietnia o godz. 14.15, na cmentarzu na Miłostowie.

  - Odejście Marcela to wielka strata - komentuje Jarosław Urbański z Inicjatywy Pracowniczej. - Oczywiście Inicjatywa będzie działała , ale na pewno inaczej niż za czasów Szarego. Był bowiem znany ze swojej bezkompromisowości - dodaje Urbański.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  R.I.P.

  Frei Betto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Wielka szkoda, gdy odchodzą z tego świata tacy ludzie jak Marcel Szary. Bezkompromisowy, a zarazem bezinteresowny... Oddany walce o dobro drugiego człowieka.
  Wyrazy współczucia dla Rodziny ś.p....rozwiń całość

  Wielka szkoda, gdy odchodzą z tego świata tacy ludzie jak Marcel Szary. Bezkompromisowy, a zarazem bezinteresowny... Oddany walce o dobro drugiego człowieka.
  Wyrazy współczucia dla Rodziny ś.p. Marcela Szaregozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marcel

  Wisna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Jeden z nielicznych, który wiedział na czym polega bezinteresowna służba drugiemu człowiekowi. Dziękujemy! Spoczywaj w pokoju.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marcel

  asia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  jego odejście jest wielkim szokiem,WIELKI CZŁOWIEK.Na zawsze pozostanie pamięć o nim w naszych sercach,wiele dla nas zrobił,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielki

  markiz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Wielki człowiek,pomagał komu się dało,a teraz go zabraknie,wielka szkoda,chwała mu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  film o marcelu szarym

  h. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Na kanale filmowym niezależnych filmowców z poznańskiej Szum.TV udostępniony został krótkometrażowy film dokumentalny pt. "Płyta", przedstawiający pokrótce początki działalności związkowej Marcela...rozwiń całość

  Na kanale filmowym niezależnych filmowców z poznańskiej Szum.TV udostępniony został krótkometrażowy film dokumentalny pt. "Płyta", przedstawiający pokrótce początki działalności związkowej Marcela Szarego i okoliczności, które ukształtowały obecne poglądy i sposoby walki związkowca.

  Marcel Szary jest działaczem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz przedstawicielem załogi w zarządzie zakładów H. Cegielski w Poznaniu. W czasach PRL-u był działaczem podziemnej „Solidarności”. Nie zgadzając się z jej ugodową polityką zrezygnował z przynależności do związku. W czerwcu 2004 roku stał się jednym z organizatorów komisji Inicjatywy Pracowniczej w HCP, która obecnie walczy w obronie miejsc pracy oraz o lepsze warunki dla tych, którzy nie padli ofiarą tegorocznych masowych zwolnień.

  Film nawiązuje przy tym do wieców nazywanych potocznie "płytami". Jest to tradycyjna forma okazywania przez pracowników HCP niezadowolenia z warunków pracy i płacy, której tradycja sięga lat 50-tych. W 2007 i 2008 roku na terenie Cegielskiego wybuchł zatarg płacowy, podczas którego odbyło się kilka "płyt". Za "organizację i kierowanie" tymi spontanicznymi strajkami Szary został skazany przez Sąd Rejonowy w Poznaniu na karę wysokiej grzywny.


  Film został zrealizowany wspólnymi siłami Szumtv, visualArt i Emila Gawina, czas trwania: 12 min.

  http://ozzip.pl/serwis-informacyjny/wielkopolskie/923-plyta-film-dokumentalny-o-dzialaniach-ipzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żegnaj Marcel

  tyr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  szkoda człowieka który walczyl o innych

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szacunek dla człowieka

  seb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  to był wielki człowiek. Zostanie długo w naszej pamięci.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marcel

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Szacunek Tobie Marcelu, dokonałeś wiele w walce o prawa człowieka.Spoczywaj w pokoju.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo