Co to znaczy, że stadion będzie gotowy w czerwcu?

  Co to znaczy, że stadion będzie gotowy w czerwcu?

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mimo że wykonawca zaplanował zakończenie robót budowlanych na stadionie przy Bułgarskiej na koniec czerwca, to dla kibiców nie oznacza to nic. Bo "koniec" w tym przypadku to finał robót zasadniczych, a początek przygotowywania wnętrza, by było bezpieczne i funkcjonalne. Ustawienie kamer, regulacja systemów prądowych, konfiguracja serwerów czy sprawdzanie bezpieczeństwa to tylko niektóre z niezbędnych czynności. Według planów wszystko ma potrwać do września.
  - Według naszych założeń w połowie września obiekt ma zostać tak przygotowany, by można na nim bezpiecznie urządzać imprezy - zapewnia Ryszard Dembiński, prezes spółki Euro Poznań 2012.

  Zanim to nastąpi, przed budowlańcami jeszcze dużo pracy. W tej chwili stadion tonie w błocie, ze wszystkich stron leżą metalowe elementy konstrukcyjne, a montaż membrany nad trybunami dopiero się rozpoczął. Jak zapewniają przedstawiciele spółki Euro Poznań 2012, część prac może trwać jeszcze na przełomie czerwca i lipca. Wtedy mają się także rozpocząć cząstkowe odbiory budowy, prowadzone przez straż pożarną, inspekcję pracy i sanepid. A dopiero w sierpniu na stadion wejdzie nadzór budowlany.

  - My nie ingerujemy w terminy odbiorów - mówi Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Poznania. - Ich rozpoczęcie zależy od inwestora, który jest z nami w stałym kontakcie. W jaki sposób będą przebiegać, zależy głównie od postępu kontroli cząstkowych, przeprowadzanych m.in. przez straż pożarną czy inspekcję pracy - podkreśla Łukaszewski.

  Kibice na stadion będą mogli wejść we wrześniu, lecz oficjalnie inauguracja nastąpi dopiero w październiku. Do tego czasu ma także zostać zagospodarowana najbliższa okolica obiektu. Jest już gotowy projekt, który jest sprawdzany pod kątem metody realizacji. Jak wszystko się zakończy, przy Bułgarskiej ma się odbyć mecz inauguracyjny reprezentacji Polski. Z kim? Choć mówiło się o Holandii, to w tej chwili nie jest to jeszcze przesądzone.

  - Mamy kilka pomysłów, w jaki sposób zainaugurować funkcjonowanie obiektu - mówi Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta ds. Euro 2012. - We wrześniu planujemy zorganizowanie koncertu gwiazdy światowego formatu, a w październiku mecz reprezentacji. Poza tym chcemy coś zrobić dla poznaniaków, stąd pomysł na zorganizowanie meczu dwóch poznańskich klubów - Lecha z Wartą - wylicza Michał Prymas.

  Kolejną stadionową kwestią do rozwiązania będzie znalezienie operatora. To jego zadaniem będzie pozyskanie najemców, którzy zagospodarują tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Ma on zostać wyłoniony pod koniec roku.

  Ludzie stadionu

  Fotografie z wystawy "Ludzie stadionu" będzie można kupić na Allegro. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane dla podopiecznych Domu Dziecka nr 1.
  Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek o godz. 16 na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze. Fotografie będzie można oglądać do końca kwietnia. Spółka Euro Poznań 2012 postanowiła wystawić je na Allegro. Internetowa licytacja wybranych zdjęć ruszy w chwilę po zakończeniu wernisażu.

  Platini grozi, a skorzysta Poznań?

  Michel Platini ostrzega Ukraińców, że jeśli budowa stadionu w Kijowie nie przyspieszy, ME nie odbędą się w ich kraju.
  Prezydent UEFA stwierdził, że jeśli tempo prac związanych z przygotowaniami do Euro 2012 na Ukrainie nie przyspieszy, to możliwe jest, że turniej zostanie rozegrany w czterech miastach w Polsce i dwóch na Ukrainie. Warunkiem będzie rozegranie jednego z meczów w Kijowie.
  Jeśli okaże się, że na Ukrainie nie odbędą się wszystkie planowane mecze, to może na tym skorzystać Poznań. W stolicy Wielkopolski mogłyby się odbyć więcej niż dwa lub trzy planowane spotkania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo