Kalisz: Napis na gmachu sądu będzie zabytkiem?

  Kalisz: Napis na gmachu sądu będzie zabytkiem?

  Andrzej Kurzyński

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W najbliższych dniach powinny rozstrzygnąć się losy historycznego napisu "Przywrócić godność prawu!" widniejącego na gmachu kaliskiego sądu. Został on namalowany przez działaczy demokratycznej opozycji w latach PRL. Ostateczną decyzję ma wydać minister kultury.
  Batalia o zachowanie napisu w dotychczasowym miejscu trwa już od kilku lat. Kierownictwo sądu uważa, że napis powinien zniknąć, ponieważ szpeci elewację odrestaurowanego gmachu. Sprzeciwia się temu kaliska Solidarność, której działacze byli autorami napisu oraz konserwator zabytków, który już dwukrotnie uznawał go za zabytkowy, ale za każdym razem od tej decyzji odwoływała się dyrekcja sądu w Kaliszu.


  Teraz w obronie napisu stanął poseł Jan Dziedziczak.- Jest on ewenementem w skali kraju i jedynym tego typu napisem na polskich sądach - podkreśla parlamentarzysta w swojej interpelacji skierowanej do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. - Dlatego uważam, że powinien on zostać zachowany, a po zabezpieczeniu odpowiednio oznakowany, aby mieszkańcom Kalisza oraz turystom odwiedzającym miasto przypominał o tych, co mieli odwagę stanowić znak sprzeciwu wobec totalitaryzmu.

  Dziedziczak uważa, że kaliski sąd powinien poczuwać się materialnym spadkobiercą niematerialnej wartości napisu, a patronat nad tego typu zabytkiem powinien objąć resort kultury i sfinansować jego zabezpieczenie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kaliski sąd wie co robi

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  bo napis : Przywrócić godność prawu jest jeszcze bardziej aktualny jak za komuny. Niestety.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo