Gopło: Niezależnych ekspertów nie wpuszczono

  Gopło: Niezależnych ekspertów nie wpuszczono

  Radosław Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dzisiaj miało dojść do ponownego badania wody trafiającej do Gopła z odkrywki Tomisławice KWB Konin. Jednak na miejsce nie zostali wpuszczeni niezależni eksperci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  Wodę trafiającą do jeziora badano już w lutym, gdyż ekolodzy twierdzą, że zawiera zbyt dużo żelaza i manganu. Jednak badania prowadzone przez koniński oddział Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska nie wykazały przekroczeń norm. Teraz, po skardze ekologów u głównego inspektora ochrony środowiska, pobierane są kolejne próbki. Członkowie Greenpeace mówią, że niezależnych ekspertów nie wpuszczono mimo nakazu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który - odnosząc się do sprawy Gopła - wskazał UMK jako instytucję niezależną.

  - Władze kopalni Konin już po raz drugi nie zgodziły się, aby przy poborze wód kopalnianych obecni byli przedstawiciele niezależnej instytucji badawczej. Jeżeli, jak twierdzą, do Gopła jest pompowana krystalicznie czysta woda, to czego się boją? - pyta Magdalena Zowsik z Greenpeace Polska.

  Według Ewy Galantkiewicz, rzecznika KWB Konin, kopalnia postępuje zgodnie z prawem. - Prawo do poboru próbek mają inspektorzy wojewódzkiego i głównego inspektora ochrony środowiska lub osoby przez nich wskazane. Ze względu na specyfikę zakładu, inne osoby chcące wejść na teren kopalni muszą starać się o zezwolenie. A nikt nam nie zgłosił, że chce być obecny przy pobieraniu próbek - powiedziała Ewa Galantkiewicz.

  Tłumaczenie to nie zadowala ekologów. Twierdzą, że z powodu nieobecności przy poborze próbek niezależnych ekspertów badania mogą okazać się niemiarodajne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo