Gala: Jan Kulczyk najlepszym przedsiębiorcą Wielkopolski

  Gala: Jan Kulczyk najlepszym przedsiębiorcą Wielkopolski

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolska znajduje się w czołówce najlepiej rozwiniętych gospodarczo województw. Do sukcesów regionu przyczynili się inwestujący w jego rozwój przedsiębiorcy. Tych najbardziej zasłużonych wyróżniono w konkursie na Wielkopolskiego Przedsiębiorcę XX-lecia.
  W poniedziałek w auli poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Gościem honorowym był profesor Leszek Balcerowicz. To właśnie podczas tej uroczystości nagrodzono 10 najważniejszych osobowości regionalnego biznesu. Konkurs na Wielkopolskiego Przedsiębiorcę XX-lecia 1990-2009 zorganizowali Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, marszałek województwa wielkopolskiego i "Gazeta Wyborcza".


  Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli środowisk biznesowych i naukowych Poznania najpierw wytypowała 53 przedsiębiorców. Spośród nich do finału wybrano 24 nazwiska. Z tymi osobami członkowie kapituły spotykali się osobiście, by zebrać szczegółowe informacje o nich i ich działalności. Tytuł Wielkopolskiego Przedsiębiorcy XX-lecia otrzymali ludzie, których działalność najbardziej przyczyniła się do rozwoju i sukcesu gospodarczego naszego województwa. W ten sposób chciano uhonorować wielkopolską gospodarność.

  Podczas gali, spośród dziesiątki nagrodzonych, jedną osobę wyróżniono szczególnie. Tytuł Primus Inter Pares - pierwszy wśród równych sobie - otrzymał Jan Kulczyk, właściciel m.in. grupy inwestycyjnej Kluczyk Investments. W ten sposób chciano docenić jego odważne i nowatorskie działania. Specjalne wyróżnienie otrzymali także Wojciech Kruk, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i wszyscy jego poprzednicy. Pamiątkową statuetkę wręczono również profesorowi Leszkowi Balcerowiczowi.

  Konkurs na Wielkopolskiego Przedsiębiorcę XX-lecia pokazał, że nasz region rozwija się w wielu kierunkach. Wśród laureatów znaleźli się biznesmeni działający m.in. w branży budowlanej, motoryzacyjnej, spożywczej czy handlowej. Ich firmy tworzą setki miejsc pracy i odnoszą sukcesy także poza granicami kraju. A to przekłada się na strukturę zatrudnienia - aż 92 procent mieszkańców naszego województwa pracuje w sektorze prywatnym.

  Jan Kulczyk, laureat konkursu, najbogatszy Polak, dobrze znany także w innych częściach Europy, porównał okres 20 lat po transformacji do czasów Kazimierza Wielkiego. A profesor Leszek Balcerowicz, gość honorowy, wyznaczył Polsce nowy cel: za 20 lat dogonić Niemcy. I przedsiębiorcy są przekonani, że jest to możliwe.

  Tytuł Wielkopolskiego Przedsiębiorcy XX-lecia otrzymali: Jan Kulczyk - Kulczyk Investments, Wojciech Kruk - W. Kruk SA, Maciej Duda - PKM Duda, Szczepan Gawłowski - Kreisel Technika Budowlana, Grażyna Kulczyk - Fortis "Nowy Stary Browar", Solange i Krzysztof Olszewscy - Solaris Bus&Coach SA, Jacek Rutkowski - Amica Wronki SA, Piotr Voelkel - VOX Industrie SA, Jerzy Wiśniewski - PBG SA, Eleonora, Piotr i Paweł Woś - Piotr i Paweł SA.

  O dobrobycie decydują ludzie

  Wojciech Kruk, prezydent WIPH.
  - Na sukces wielkopolskiej gospodarki codziennie pracują tysiące firm. Uznaliśmy, że warto zwrócić na to uwagę. Chcieliśmy pokazać ludzi, którym udało się dzięki pomysłowości, talentowi i ciężkiej pracy. Bo podstawą naszej egzystencji jest rozwój gospodarki. I wierzę, że Polska jest w stanie za 20 lat dogonić kraje Europy Zachodniej. Już teraz zmniejszamy do nich dystans. Zmienia się chociażby polska mentalność. Dziś większość Polaków chce pracować i wierzy w swoje siły. A o tym, czy osiągniemy dobrobyt, decydują właśnie ludzie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świetny artykulik

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  ale na 1 kwietnia. Alem się uśmiał ! Redakcja chyba też bo nikt się nie podpisał a ze tego wynika że jeszcze macie odrobinę wstydu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo