Edukacja: Poznaniacy często wybierają szkoły dla 6-latków,...

  Edukacja: Poznaniacy często wybierają szkoły dla 6-latków, Wielkopolanie - nie

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kampania informacyjna dla rodziców dzieci sześcioletnich zorganizowana przez miasto Poznań przyniosła efekty. Ze wstępnej analizy danych kończącego się w środę naboru do szkół podstawowych wynika, że 920 sześciolatków od września trafi do pierwszych klas szkół podstawowych.
  - Cykliczne drzwi otwarte, podczas których rodzice mogli zapoznać się z warunkami, jakie proponują szkoły oraz informator, który rodzice pięciolatków dostali w przedszkolach, pomogły im w podjęciu odpowiedniej decyzji - uważa Piotr Mróz, zastępcy dyrektora Wydziału Oświaty UMP.

  W porównaniu z obecnym rokiem szkolnym, od września do pierwszych klas pójdzie trzy razy więcej sześciolatków. Gdyby doliczyć do tego 1500 dzieci, które zamiast chodzić do przedszkola, pójdą od września do oddziałów przedszkolnych w szkołach, to możemy śmiało powiedzieć, że co drugi poznański sześciolatek pójdzie do podstawówki.


  Andrzej Karaś, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 56, który już w tym roku ma klasę pierwszą z sześciolatków, zapewnia, że dzieci w szkole czują się świetnie. - Wyraźnie widać, że rodzice postawili na rozwój dzieci, zapewniając im możliwość kontynuowania dobrze rozpoczętej edukacji w przedszkolu- mówi Elżbieta Przybylak, inspektor Wydziału Oświaty. - Najbardziej cieszy nas fakt, że uda nam się stworzyć 21 klas, w których uczyć się będą tylko dzieci sześcioletnie, a w wielu szkołach powstaną klasy, w których będą się one uczyć z siedmiolatkami.

  Niestety, dużego zainteresowania nauką w szkole podstawowej nie wykazują rodzice wielkopolskich sześciolatków. - Nie mamy jeszcze żadnego zadeklarowanego sześciolatka, który miałby rozpocząć u nas edukację od września. Z kolei w obecnych klasach pierwszych mam tylko jedno młodsze dziecko - mówi Małgorzata Pakuła, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim.

  Z kolei w Lesznie tylko 12 sześciolatków pójdzie do pierwszych klas. W Kaliszu nabór jeszcze trwa. Podstawówki organizują "drzwi otwarte", a Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu wydał ulotki i internetowy infomator, który ma pomóc rodzicom wybrać odpowiednią szkołę.

  W Pile i Koninie nabór właśnie się rozpoczął. W konińskich przedszkolach brakuje miejsc, dlatego w szkołach tworzy się oddziały przedszkolne. Tadeusz Tylak, zastępca prezydenta Konina, uważa, że dzięki temu przybędzie miejsc dla trzylatków.

  21 klas z samych sześciolatków
  Prawie co piąty poznański sześciolatek rozpocznie od września naukę w pierwszej klasie, w szkole podstawowej. Na 4570 dzieci w wieku 6 lat, uczniem zostanie 920, a 1500 sześciolatków trafi do oddziałów przedszkolnych w szkołach.
  Po dwie klasy pierwsze złożone tylko z dzieci sześcioletnich będą w Szkołach Podstawowych nr: 51, 60, 69
  Po jednej klasie pierwszej złożonej tylko z dzieci sześcioletnich będą w Szkołach Podstawowych nr: 4, 5, 6, 7, 11, 15, 18, 23, 25, 34, 46, 56, 74, 87, 90.

  Współpraca: AND, MWE, KAD, RAD, AS

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo