Galeria handlowa Calisia stanie mimo protestów

  Galeria handlowa Calisia stanie mimo protestów

  Mariusz Kurzajczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Galeria handlowa z kinem powstanie w centrum największych kaliskich osiedli. Radni poparli zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, mimo sprzeciwu PSS Społem.
  Obiekt ma stanąć na działce między ulicami Młynarską, Serbinowską i al. Wojska Polskiego. To jeden z najbardziej interesujących terenów inwestycyjnych w Kaliszu, bowiem leży między osiedlami Kaliniec, 25-Lecia oraz Dobrzec, które zamieszkuje 40 tysięcy osób. To geograficzne centrum miasta. W lutym wniosek o zmianę planu złożyła Spółka Antan Development Polska, która do końca przyszłego roku chciałaby zbudować tu centrum handlowe "Galeria Calisia" o powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych. Obok sklepów i punktów usługowych będzie miejsce na kino, a dla klientów zmotoryzowanych parking na 1000 miejsc, a więc największy w Kaliszu. Tymczasem plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tu jedynie obiekty do 2000 mkw. Przeciwko zmianie planu i budowie zaprotestowała kaliska Społem, która ma w pobliżu pięć sklepów i obawia się, że po otwarciu galerii będzie je musiała zamknąć.

  - Wtedy pracę straci 30 osób - wyjaśnia Mirosława Marczak, prezes PSS Społem w Kaliszu.
  Sprzeciw Społem wzbudził wśród radnych mieszane uczucia, bowiem spółdzielnia, mimo protestów właścicieli małych sklepów, sama buduje w śródmieściu Kalisza galerię handlową.

  - Jeśli Kali buduje to dobrze, jeśli nie Kali, to źle - podsumował Andrzej Plichta, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.
  Jego zdaniem rajcy nie powinni decydować, ile hipermarketów i galerii ma powstać w mieście, bo to sprawa rynku i konsumentów. Radny PiS przypomniał, że duże sklepy przyciągają do Kalisza klientów z Ostrowa, Pleszewa i mniejszych ośrodków. Podobną opinię mają radni opozycyjni.

  - Kalisz dotąd był zastawiony blaszanymi marketami, które zabrały spory udział w rynku drobnym kupcom, a nie zaspokoiły potrzeb mieszkańców. Sam mam już ich dość - przyznaje Dariusz Grodziński z Platformy Obywatelskiej.

  Według niego kolejna galeria wprowadzi element konkurencji, a jednocześnie będzie atrakcją dla mieszkańców i przyjezdnych oraz silnym czynnikiem miastotwórczym.

  Ostatecznie rada, biorąc pod uwagę pozytywne opinie Komisji Rozwoju oraz prezydenta Janusza Pęcherza, niemal jednogłośnie podjęła decyzję w sprawie opracowania nowego planu zagospodarowania działki przy ulicy Młynarskiej.

  Dodajmy, że w czasach PRL na terenie tym funkcjonowała fabryka domów, a w latach 90. budowano prywatny basen. Ostatecznie powstały tylko fundamenty i fragmenty ścian, które niszczały przez kilkanaście lat. Teren przejął kaliski deweloper Tadeusz Mazek. Resztki dawnych budynków zostały zburzone, ale działka od kilku lat stoi pusta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miasto ma skorzystać niby na czym ??

  Prezio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 19

  Co mamy z tego, że klienci przyjeżdżają z Ostrowa czy z Pleszewa ?? Pieniądze robi zachodni właściciel a sklepy też będą sieci handlowych a płace po 1000zł... Chcą zniszczyć kaliską...rozwiń całość

  Co mamy z tego, że klienci przyjeżdżają z Ostrowa czy z Pleszewa ?? Pieniądze robi zachodni właściciel a sklepy też będą sieci handlowych a płace po 1000zł... Chcą zniszczyć kaliską przedsiębiorczość a urzędasy myślą, że ludziom pieniądze z nieba lecą....zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo