Fotografia: Wystawa poznańskiego IPN dla Rumunii

  Fotografia: Wystawa poznańskiego IPN dla Rumunii

  Sławomir Kmiecik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  "Solidarni z Rumunią" - taki tytuł nosi wystawa przygotowana przez IPN w Poznaniu, która od wtorku jest własnością Muzeum Memoriału Rewolucji 1989 w Timiszoarze. Ekspozycję opowiadającą o antykomunistycznej rewolcie, do której doszło w Rumunii w grudniu 1989 roku, przekazał tamtejszej placówce dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr Rafał Reczek.
  Twórcami wystawy, składającej się z 38 paneli zawierających 184 unikatowe fotografie, są trzej pracownicy poznańskiego IPN: dr Konrad Białecki, Jan Kołodziejski i Filip Leśniak. Autorzy przypomnieli reakcje polskich mediów na rewolucję grudniową w Rumunii i pomoc Polaków dla tego kraju.

  Najciekawsze są zdjęcia, które wykonał Jan Kołodziejski, który w grudniu 1989 roku wraz z czwórką kolegów wybrał się z darami do Rumunii pogrążonej w rewolucyjnym chaosie. Autor dotarł do miejsc, które dla przeciętnych Rumunów były wtedy niedostępne.

  Wernisaż tej wystawy odbył się w styczniu 2009 roku w bukareszteńskim Narodowym Muzeum Historii Rumunii. Potem ekspozycja trafiła do Braszowa, Timiszoary, Sighietu i Marmatiei i wszędzie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Informacje o niej podały główne rumuńskie media. Entuzjastyczne przyjęcie sprawiło, że IPN podarował tę ekspozycję Rumunom.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo