Poznań: PEKA dostała dofinansowanie

  Poznań: PEKA dostała dofinansowanie

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ponad 29,6 mln złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzyma projekt Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna (łączny koszt ok. 8,5 mln euro). Ma ona pełnić różnorakie funkcje ułatwiające życie mieszkańcom aglomeracji poznańskiej, którzy zamiast kilku kart będą posługiwać się jedną. PEKA najwcześniej trafi do odbiorców za dwa lata.
  - Chcemy zdążyć na 2012 r., choć harmonogram przygotowania PEKI jest bardzo napięty - przyznaje Zbigniew Rusak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, który jest odpowiedzialny za wdrożenie tego projektu. - Zależy nam, by karta miała od razu wszystkie planowane aplikacje, dlatego już teraz musimy myśleć o rozwiązaniach docelowych.

  PEKA ma między innymi zastąpić obecną KOM-kartę. - Nie będzie to jednak tylko karta transportowa na linie obsługiwane przez ZTM, ale także na trasy obsługiwane przez część przewoźników podmiejskich - wyjaśnia Rusak. - Rozmawiamy także z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, by można posługując się nią podróżować także koleją - dodaje.

  Zadaniem karty jest ujednolicenie systemu płatności za przejazdy świadczone przez różnych przewoźników na terenie miasta i powiatu. PEKA ma pełnić także rolę portmonetki elektronicznej, umożliwiając drobne zakupy np. za zakup biletów jednorazowych czy zapłatę za usługi świadczone przez urzędy miejskie i gminne. Będziemy mogli nią dokonywać opłat w strefie płatnego parkowania, na parkingach buforowych. Znajdzie się na niej aplikacja biletu parkingowego co spopularyzuje korzystanie z systemu park&ride. - Zastąpi kartę turystyczną, umożliwi wstęp do muzeów - mówi Rusak. - Będzie na niej znajdować się także podpis elektroniczny.

  Zakłada się możliwość wykorzystania jej, jako identyfikatora podczas koncertów czy wydarzeń sportowych i kulturalnych, a nawet przy głosowaniach w wyborach do rad osiedlowych, ponieważ znajdą się na niej dane osobowe. Karta posiadać ma odpowiednie zabezpieczenia uniemożliwiające jej podrobienie.

  Zdaniem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, PEKA nie tylko ułatwi mieszkańcom korzystanie z usług i funkcjonowanie w życiu codziennym, ale będzie także istotnym elementem budowania aglomeracji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo