Kolej: Remont trasy do Wągrowca, bez pociągów przez pół roku

  Kolej: Remont trasy do Wągrowca, bez pociągów przez pół roku

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dwie ważne linie kolejowe w Wielkopolsce zostaną wyremontowane w najbliższych latach za unijne pieniądze. Na ten rok zaplanowano modernizację trasy z Poznania do Wągrowca, a na 2011 rok - z Poznania do Wolsztyna. Stosowną umowę samorząd podpisał dzisiaj z kolejarzami.
  Niestety, dla mieszkańców północnej Wielkopolski oznacza to problemy z podróżami. - Na linii do Wągrowca pociągi nie będą jeździć przez pół roku. Nie było innej technicznej możliwości. Na szczęście przyszłoroczny remont na trasie do Wolsztyna będzie się odbywał przy normalnej obsłudze podróżnych - tłumaczy Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

  Warty 175 milionów złotych remont linii do Wągrowca rozpocznie się w drugim kwartale tego roku.
  Prace będą prowadzone na 50-kilometrowym odcinku, począwszy od stacji Poznań Wschód. Dzięki nowym torom pociągi pojadą nawet z prędkością 120 kilometrów na godzinę. Dziś podróż do Wągrowca trwa aż półtorej godziny, za rok czas jazdy skróci się co najmniej o 34 minuty. Najpierw pasażerowie będą jednak musieli zmagać się z komunikacją zastępczą. A to oznacza, że w godzinach szczytu pojazdy będą stały w korkach.

  Remont drugiej linii kolejowej z Poznania do Wolsztyna obejmuje 73 kilometry torów od Lubonia i kosztować będzie prawie 119 milionów złotych. Tutaj pasażerowie zyskają trochę mniej, bo tylko 17 minut z dwugodzinnej podróży do Wolsztyna. Wszystko dlatego, że na południe Wielkopolski pociągi pojadą jedynie 100 kilometrów na godzinę. Najważniejszym przedsięwzięciem na tej trasie będzie remont aż 11 obiektów inżynieryjnych. W najgorszym stanie jest między innymi wiadukt w miejscowości Łęczyca, pod którym biegnie droga z Poznania do Mosiny.

  - Obie linie nie są zelektryfikowane i po remoncie ruch będzie obsługiwany przede wszystkim przez nasze szynobusy. Na linii do Wolsztyna chcemy także utrzymać co najmniej dwie pary pociągów parowych - podsumowuje wicemarszałek Jankowiak.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Remont

  PawelRo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

  Nareszcie jakieś dobre wiadomości. Do tej pory ze Skoków do Poznania Głównego jechało się 60 minut a odległość to 41 km. Nietrudno się doliczyć, że pociąg jedzie ze średnią prędkością 41km/h. Po...rozwiń całość

  Nareszcie jakieś dobre wiadomości. Do tej pory ze Skoków do Poznania Głównego jechało się 60 minut a odległość to 41 km. Nietrudno się doliczyć, że pociąg jedzie ze średnią prędkością 41km/h. Po remoncie to ja chętnie będę jeździł. A co do utrudnień to by mogło być lepiej najpierw musi być gorzej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wągrowiec

  Andrzej MG (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 7

  Fajnie, ze będą remontować tory do Wągrowca, tylko dlaczego przy okazji jest remont na Śródce- bedą mega korki. Nie można tego było robic osobno. Jak zwykle chcieli dobrze i jak zwykle... Pan...rozwiń całość

  Fajnie, ze będą remontować tory do Wągrowca, tylko dlaczego przy okazji jest remont na Śródce- bedą mega korki. Nie można tego było robic osobno. Jak zwykle chcieli dobrze i jak zwykle... Pan Jankowiak to chyba juz tylko prezydentem nie był. Co kadencja to inny stołek-wiadomo ZSL- oni dla stołków to siostrę do bur...by oddalizwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo