Biedrusko: Koniec okradania grobów żołnierzy?

  Biedrusko: Koniec okradania grobów żołnierzy?

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Władze wojewódzkie i gminne zareagowały na naszą przedwczorajsza publikację o zapomnianym, dewastowanym leśnym cmentarzu w Biedrusku, na którym pochowani są żołnierze.
  Sprawa znana jest w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Pod koniec 2009 roku jego pracownicy wykonali dokumentację fotograficzną i poinformowali o problemie Wojewódzki Komitet Ochrony Walk i Męczeństwa. Trwa teraz ustalanie, które mogiły podlegają opiece państwa, a które samorządu.

  - Wojewoda odpowiada tylko i wyłącznie za porządek na grobach, cmentarzach i kwaterach wojennych - wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy WUW. - W myśl prawa, groby żołnierzy zmarłych po zakończeniu działań wojennych, traktowane są jako groby osób cywilnych. Bezpośredni nadzór nad nimi sprawują gminy.

  Biedrusko znajduje się na terenie gminy Suchy Las. O tym, że znajduje się tam dewastowany cmentarz władze gminne dowiedziały się z naszej publikacji. - Podejmiemy starania o przeniesienie tych grobów na inny cmentarz - zapewniła nas wczoraj w imieniu wójta Joanna Nowak, sekretarz gminy Suchy Las.

  Jej zdaniem teren, na którym znajduje się cmentarz należy do Nadleśnictwa Łopuchówko. Suchy Las zaproponował mu w 2006 roku (szukając miejsca pod budowę... cmentarza w Biedrusku) zamianę gruntów, ale nie doszło wtedy do porozumienia.

  W WUW jako wojenny zakwalifikowano dotąd bezsprzecznie jeden grób. Niewykluczone, że dojdzie do ekshumacji. Być może uda się wtedy wyjaśnić pochodzenie kilkunastu bezimiennych mogił.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiedzieli o cmentarzu czy nie?

  bydłoszewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Panie redaktorze - tak sumienny dziennikarz (nieliczny w Głosiku i bez dysleksji) a sam Pan sobie zaprzecza! Po co? Chcąc przypisać sobie zasługi? Gdzie Raz PAn stwierdza, że o cmentarzu władze...rozwiń całość

  Panie redaktorze - tak sumienny dziennikarz (nieliczny w Głosiku i bez dysleksji) a sam Pan sobie zaprzecza! Po co? Chcąc przypisać sobie zasługi? Gdzie Raz PAn stwierdza, że o cmentarzu władze Suchego Lasu dowiedziały się z Głosowej publikacji a linijkę dalej piszę PAn, że p. sekretarz gminy w 2006 proponowała Nadleśnictwu w Łopuchówu zamianę tego terenu na inny. Nie kumam!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo