Poznań: Radni rozważą wprowadzenie stref komunikacyjnych

  Poznań: Radni rozważą wprowadzenie stref komunikacyjnych

  BOK

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Przynajmniej w dwóch sprawach podjęte podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta decyzje, będą miały istotne znaczenie dla funkcjonowania Poznania w przyszłości. Pierwsza z nich dotyczy transportu zbiorowego, natomiast druga reformy samorządów pomocniczych.
  Zarząd Transportu Miejskiego proponuje wprowadzenie zmian, które mają na celu zintegrowanie komunikacji na terenie aglomeracji poznańskiej. Z tego powodu mają być wprowadzone trzy strefy. Pierwsza obejmie teren miasta, druga miejscowości bezpośrednio graniczące z Poznaniem, a trzecia pozostałe. Ceny biletów w poszczególnych strefach zróżnicowano, w zależności od odległości pokonywanych przez pasażerów oraz kosztów funkcjonowania komunikacji w mieście i poza nim.
  Dla samych poznaniaków zmiany oznaczają niższe ceny niektórych biletów, chyba że wybiorą się autobusem MPK poza granice administracyjne miasta. Ponadto nie trzeba będzie płacić za przewóz rzeczy i zwierząt domowych.

  Radni zdecydują też, czy sala sesyjna nr 2 będzie nosić imię Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka, prezydenta miasta w latach 1990-1998 r. Rada rozważy także wyrażenie zgody na wzniesienie pomnika "Adwokatom - obrońcom bohaterów Powstania Poznańskiego 1956 r. oraz oskarżonych w procesach politycznych". Z taką inicjatywą wystąpiła do władz miasta Okręgowa Rada Adwokacka. Pomnik miałby stanąć na terenie należącym do prokuratury.

  Prezydent postanowił zwrócić się do rady o zgodę na udzielenie gminie Konstantynów Łódzki dotacji w wysokości 30 tys. zł. Pieniądze umożliwią sfinansowanie budowy pomnika polskich ofiar niemieckiego obozu, który znajdował się na terenie należącym obecnie do wspomnianego samorządu. W obozie więzieni byli głównie mieszkańcy Poznania, Wielkopolski, Pomorza i centralnej Polski.

  Radzie zostanie przedstawiona uchwała dotycząca taryf za odprowadzanie ścieków, proponowanych przez spółkę TRUST. Firma obsługuje osiedle Lubczykowa Góra (ulice: Wiesiołkową, Mirtową, Rdestową, Krwawnikową, Lebiodową i Lubczykową). Nowe stawki, które będą obowiązywać od 1 maja 2010 r. do końca kwietnia 2011 r., mają wzrosnąć do 8,25 zł za metr sześcienny, a opłata abonamentowa do 12,60 zł za miesiąc (w obu przypadkach należy doliczyć 7 proc. podatku VAT).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo