Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastąpił przełom w walce z rakiem piersi u kobiet

Danuta Pawlicka
Mammografia wykrywa nowotwór, a test DNA ustali, czy jest on związany z defektem BRC1
Mammografia wykrywa nowotwór, a test DNA ustali, czy jest on związany z defektem BRC1 Paweł Relikowski
Jak się okazuje, nikt jeszcze poza Polską nie uzyskał tak spektakularnego wyniku, jakim jest wyleczenie 80 proc. pacjentek poddanych terapii.Nastąpił przewrót w leczeniu raka piersi uwarunkowanego genetycznie. Taką wiadomość usłyszeli lekarze w Poznaniu na zakończonym właśnie medycznym spotkaniu TopMedical.

- Nasze wyniki, zaskakujące dla wszystkich, dotyczą starego i dobrze znanego leku cisplatyny, którą stosowaliśmy w leczeniu raka piersi u kobiet z defektem genu BRC1 - mówi prof. Jan Lubiński, genetyk, dyrektor szczecińskiego Ośrodka Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej.

Cisplatyna jest dobrze znana onkologom, ale dotąd nie znano jej prawdziwego potencjału. Został ujawniony dopiero wtedy, gdy polscy badacze zastosowali ją u kobiet z nowotworami wywołanymi mutacją genu BRC1. Onkolodzy leczą nią wszystkie chore kobiety. Badacze ze Szczecina testowali jej nowe "oblicze" na rakach o podłożu genetycznym. Ich wyniki zostały już opublikowane w amerykańskim czasopiśmie onkologicznym.

- Leczenie innymi preparatami u takich pacjentek daje wyniki w granicach kilku procent, a cisplatyna w ponad osiemdziesięciu procentach przypadków powoduje zniknięcie guza - opowiada szczeciński genetyk, który swoim sukcesem dzielił się w stolicy Wielkopolski.

Według niego szanse na przeżycie, czyli całkowite cofnięcie się guza i uznanie pacjentki za wyleczoną, są ogromne. Wystarczy choćby porównać dotychczasowe rezultaty lecznicze standardowymi lekami i cispla-tyną. Do analizy pobrano historie chorych kobiet z 20 polskich ośrodków. Wszystkie przeszły chemioterapię przed operacją. Całkowita remisja stała się udziałem tylko kilku procent. Z 37 pacjentek w próbie klinicznej, którym w ramach chemioterapii przed operacją zaaplikowano cisplatynę, pełne wyleczenie osiągnięto w zdecydowanej większości przypadków.

Także przy przerzutach do organów wewnętrznych u 70 procent chorych uzyskano wyniki, które okazały się zaskoczeniem nawet dla samych badaczy. U co drugiej kobiety po 18 miesiącach nie było bowiem znaku po chorobie.

- O podobnym wyczynie jeszcze nie słyszałem, bo takich rezultatów nikt na świecie nie osiągnął - opowiada "Polsce Głosowi Wielkopolskiemu" prof. Jan Lubiński, który za każdym razem podkreśla, iż badania dotyczą grupy kobiet z nowotworami genetycznie uwarunkowanymi. Stanowią one 5-10 procent wszystkich raków piersi.

Ośrodek Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie prowadzi obecnie największy na świecie rejestr kobiet - ponad 5 tysięcy - u których wykryto defekt genu BRC1. Na tej liście są również Wielkopolanki, które są leczone w szczecińskiej placówce.

- Od dwóch miesięcy wszystkie nasze pacjentki z Wielkopolski, wysyłamy do Szczecina - informuje dr med. Dariusz Godlewski, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.

W Szczecinie Wielkopolanki niespodziewanie dowiadują się, że to, co do tej pory wiedziały o selenie w profilaktyce nowotworowej jest nieprawdą. Zalecane dawki są... szkodliwe.

- Odkryliśmy, że dla pacjentek z defektem BRC1 selen w dużym stężeniu ma działanie rakotwórcze - tłumaczy prof. J. Lubiński.
Nowatorska metoda walki z rakiem piersi jest finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie kosztuje więc ona nic kobiety, które trafiają na leczenie do Szczecina.

Groźny rak

Na świecie co roku notuje się 100 tys. nowych zachorowań na raka piersi.
W Polsce nowych ofiar w ostatnim roku było 14 tys. Pięć tysięcy z nich zmarło.
Wielkopolska należy do regionów, gdzie wykrywa się najwięcej tych nowotworów - rocznie aż 1400. Ok. 100 z tych Wielkopolanek jest nosicielkami BRC1 i mogłoby być leczone cisplatyną. Szczecińscy badacze chcą, aby również w Poznaniu, w ramach badań klinicznych, można stosować tę chemioterapię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski