Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Czy powstaną Orliki dla lekkoatletów?

Mateusz Pilarczyk
W sierpniu 2009 roku ówczesny minister sportu i rekreacji Mirosław Drzewiecki zapowiedział program budowy lekkoatletycznych Orlików. W pierwszej fazie projektu w Wielkopolsce miało powstać jedno z 21 boisk. Na jego lokalizację wybrano Wolsztyn. Dziś już wiadomo, że z planów Drzewieckiego zostało niewiele.

Lekkoatletyczne Orliki miały być wyposażone w pełnowymiarową, sześciotorową bieżnię oraz skocznię do skoku w dal, trójskoku i skoku wzwyż. Projekt zakładał również budowę ośmiotorowej bieżni o długości 100 metrów. Wszystko po to, aby młodzież trenująca lekką atletykę mogła robić to w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych, w jakich rywalizują zawodowcy. Pieniądze na budowę lekkoatletycznych Orlików chciano pozyskiwać z tych samych źródeł, co fundusze na "normalne" Orliki, czyli po równo zrzucać miały się samorząd wojewódzki, gmina i ministerstwo.
Koszty budowy i utrzymania lekkoatletycznych Orlików są jednak wyższe.

- Nie wystarczy tylko zbudować boiska. Dyscypliny lekkoatletyczne są bardziej skomplikowane. Potrzeba specjalistycznego wsparcia trenerskiego, które jest tak samo ważne, jak infrastruktura - tłumaczy Janusz Szydłowski, prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Zapowiedzi ministra zakładały, że młodzież rozpocznie treningi na pierwszych lekkoatletycznych Orlikach już w tym roku. Jest to raczej mało prawdopodobne. - Oficjalnie projekt nigdy nie został ogłoszony - tłumaczy Jakub Kwiatkowski, rzecznik Ministerstwa Sportu i Rekreacji. - Każdy samorząd, który chce mieć u siebie Orlika, może go rozbudować, lecz kwota dofinansowania z ministerstwa się nie zmienia - dodaje rzecznik.

W zamian ministerstwo zamierza wprowadzić inny program. W oparciu o już istniejącą infrastrukturę mają powstać nowoczesne obiekty lekkoatletyczne. Urzędnicy wraz z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki wyszukują obiekty sportowe, które można poddać gruntownej modernizacji.

Co na to władze Wolsztyna, w którym miał powstać pierwszy lekkoatletyczny Orlik? - Wiemy o zmianie projektu. W poniedziałek odbędzie się spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami Departamentu Sportu i Turystki Urzędu Marszałkowskiego. Jest ono potrzebne, bo płyną do nas sprzeczne informacje z departamentu, ministerstwa i związku - tłumaczy Michał Nowak z Urzędu Miasta w Wolsztynie.

Nie czekając na rozwiązanie, Wolsztyn rozpoczął już modernizację stadionu miejskiego z własnego budżetu. Dodatkowe środki mogą jednak znacznie przyspieszyć realizację inwestycji. Ministerstwo nie wie, kiedy do użytku zostanie oddany pierwszy lekkoatletyczny Orlik. - Musimy najpierw sporządzić listę obiektów, które będą mogły liczyć na dofinansowanie - kończy rzecznik resortu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski