Kościół: Dziś w Gnieźnie rozpoczynają się obrady Zjazdu

  Kościół: Dziś w Gnieźnie rozpoczynają się obrady Zjazdu

  Iza Budzyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dziś rozpoczyna się VIII Zjazd Gnieźnieński. Myśl przewodnia trzydniowego kongresu środowisk chrześcijańskich to "Rodzina nadzieją Europy".
  Wśród prelegentów pojawi się między innymi prof. Władysław Bartoszewski, Bronisław Wildstein, abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. W trakcie Zjazdu pojawić się ma także prezydent RP Lech Kaczyński. O 17.15 wygłosić ma słowo do uczestników, wcześniej - o 16.30 spotkać się ma z mieszkańcami Gniezna na placu przed katedrą.

  W całym kongresie, bądź poszczególnych wykładach i panelach dyskusyjnych, może uczestniczyć każdy, jednak trzeba się zarejestrować w sekretariacie Zjazdu w gmachu Muzeum Początków Państwa Polskiego przy ul. Kostrzewskiego 3 - 5 lub za pośrednictwem strony interne-towej www.zjazd.eu. Tam też można znaleźć szczegółowy program.

  W inauguracji Zjazdu dziś o 10.00 będą uczestniczyć abp Henryk Muszyński, Prymas Polski i metropolita gnieźnieński, abp Jeremiasz, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, przedstawiciel Polskiego autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. Tuż po przemówieniach powitalnych, o 10.30 prof. Władysław Bartoszewski, sekretarz stanu i pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, wygłosi "Przesłanie o dialogu".

  Tegoroczny Zjazd zakończy w niedzielę o 13.00 msza w katedrze, podczas której zostanie ogłoszone "Przesłanie do Europejczyków". Zjazdowi będą towarzyszyć inne wydarzenia: nabożeństwa ekumeniczne w kościołach parafialnych, Ekumeniczna Droga Życia ulicami Gniezna w sobotę o 20.30, a także otwarcie wystawy "Stolica Prymasów" w gnieźnieńskim muzeum.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo