Sąd: Proces Tomczaka wraca do Ostrowa

  Sąd: Proces Tomczaka wraca do Ostrowa

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Proces byłego europosła Witolda Tomczaka będzie dalej prowadził Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, który nie zgodził się na przekazanie sprawy do innego okręgu.
  Eksparlamentarzysta oskarżony jest o znieważenie policjantów w czerwcu 1999 roku. Przyłapany został wtedy na jeździe pod prąd ulicą jednokierunkową. Według oskarżenia, interweniujących funkcjonariuszy nazwał "palantami". Tomczak, wówczas poseł LPR, przez pewien czas chronił się za immunitetem. Dopiero w 2001 roku do sądu trafił akt oskarżenia.

  Jego proces dwukrotnie był zawieszany. Najpierw, gdy poseł dostał się do europarlamentu, potem gdy zmienił się sędzia.
  W ciągu ponad dwudziestu rozpraw procesu nie udało się zakończyć, bo europoseł, jeszcze gdy sprawował mandat, rzadko pojawiał się w sądzie. Najczęściej przedkładał zwolnienia lekarskie. W połowie ubiegłego roku sprawa została umorzona ze względu na przedawnienie, ale po apelacji prokuratury ponownie wróciła na wokandę.

  Po wznowieniu postępowania, już przez kolejnego sędziego, nie doszło nawet do odczytania aktu oskarżenia ani przesłuchania eksposła i wezwanych dziesięciu świadków. Obrona złożyła bowiem wniosek o wyłączenie wszystkich ostrowskich sędziów i przekazanie sprawy poza okręg kaliski. Powodem była obawa o brak obiektywizmu. Ostrowski sąd sam poparł tę prośbę aby rozwiać wszelkie wątpliwości oskarżonego.

  Sąd Najwyższy nie zgodził się jednak z taką argumentację i postanowił, że proces nadal będzie toczył się w Ostrowie Wielkopolskim. Jeśli wyrok nie zapadnie do 4 października br. sprawa definitywnie ulegnie przedawnieniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo