Ostrów: Zbadają serca wszystkich sześciolatków

  Ostrów: Zbadają serca wszystkich sześciolatków

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ponad 600 ostrowskich sześciolatków zostanie bezpłatnie przebadanych przez kardiologa. Akcja rozpoczyna się 15 marca i potrwa trzy miesiące. W przedszkolach rozpoczęto już cykl spotkań z dziećmi i rodzicami zachęcających do wzięcia udziału w badaniach.
  Program ma na celu wykrycie ewentualnych chorób układu krążenia u dzieci. Obejmuje ankietę, podstawowe badanie lekarskie, EKG, pomiar ciśnienia oraz, w przypadku poszerzonej diagnostyki, badanie dodatkowe, czyli echo serca oraz EKG-Holter. Akcja jest odpowiedzią na propozycje rodziców, których dzieci brały udział w podobnych profilaktycznych badaniach onkologicznych. Rodzice, wypełniając anonimową ankietę, sami wskazali, którymi badaniami są najbardziej zainteresowani. Także konsultacje z lekarzami pediatrami potwierdziły potrzebę prowadzenia badań kardiologicznych.

  - Organizm dziecięcy bardzo szybko i łatwo przyzwyczaja się do wszelkich nieprawidłowości, dlatego łatwo je czasem przeoczyć. Trzeba jednak pamiętać, że te nieprawidłowości nie pozostają bez konsekwencji dla organizmu. Ale z drugiej strony też ważne jest, by uświadomić rodzicom, że każdy szmer w sercu nie jest wadą - podkreśla kardiolog Grażyna Głowinkowska.

  Z rozpoczynającego się za kilka dni bezpłatnego programu będą mogły skorzystać wszystkie dzieci urodzone w 2004 roku, zameldowane na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Każde dziecko, także to, które nie jest objęte wychowaniem przedszkolnym, otrzyma imienne zaproszenie.

  W tym roku w budżecie miasta na badania profilaktyczne zarezerwowano kwotę 118 tysięcy złotych. W miesiącach jesiennych w Ostrowie kontynuowane będą bezpłatne badania onkologiczne dla dzieci w wieku czterech lat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo