Zmiany w przepisach, zamęt w domach opieki

  Zmiany w przepisach, zamęt w domach opieki

  Danuta Pawlicka, Współpraca: OBAR, KSOB, DK, DB

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zmiana zasad w opiece pielęgniarek, które zajmowały się podopiecznymi w domach opieki społecznej, doprowadziła do absurdalnej sytuacji. W wielu placówkach nagle zabrakło sióstr. Fundusz zdrowia obwinia za ten stan dyrekcje DPS-ów i same pielęgniarki.
  Bez pielęgniarek rozpoczęły ten tydzień zakłady opieki społecznej w Chojnie i w Nowej Wsi koło Szamotuł, w Pleszewie, Kaliszu, Koninie oraz w Ślesinie, Zagórowie i Strzałkowie, w ostrowskim zakładzie "Promyk" i w Baszkowie, w powiecie krotoszyńskim. Wszędzie problem jest podobny. Alarm podniosły pielęgniarki, z którymi, mimo ich dotychczasowej pracy, fundusz zdrowia nie podpisał kontraktu.

  Tak jest w powiecie szamotulskim, gdzie z siedmioma siostrami opiekującymi się prawie 150 niepełnosprawnymi ludźmi w DPS w Nowej Wsi i w Chojnie, NFZ nie podpisał umowy: - Nie wiemy, o co chodzi funduszowi zdrowia - mówi Izabela Mikuła, pielęgniarka z Chojna, która zaraz dodaje, że jej i koleżankom najbardziej zależy na pacjentach pozostawionych bez opieki.

  W podobnym tonie docierają głosy z Zakładu Opieki Długoterminowej i Domowej GENA w Kaliszu. - Pacjenci, którzy zdążyli się zżyć z siostrami, z dnia na dzień zostali pozbawieni pomocy - tłumaczy Magdalena Wojciechowska, właścicielka kaliskiej placówki.

  Każdy zakład po takim odcięciu pomocy radzi sobie na swój własny sposób. Paweł Kowzan, starosta szamotulski, wziął na swoje barki koszty zatrudnienia pielęgniarek, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom DPS-ów. - Na czas tej kryzysowej sytuacji utworzymy dodatkowe etaty, które opłaci powiat - zapewnia.
  W innych placówkach na terenie Wielkopolski pielęgniarki jeszcze nie składają broni. Odwołują się od decyzji Wielkopolskiego Oddziału NFZ, który odrzucił ich oferty i nie podpisał umowy. Starają się także nie zrywać więzi z podopiecznymi, więc do wielu ośrodków nadal przychodzą. Teraz już w ramach wolontariatu, licząc na pozytywne efekty ich odwołań. - Jednak takie tymczasowe rozwiązania wprowadzają tylko chaos tam, gdzie powinien dominować spokój - narzeka jedna z pielęgniarek.

  - Nasz oddział zakończył postępowanie konkursowe na realizację zadań pielęgniarki działającej w ramach opieki długoterminowej domowej, a pieniądze - w wysokości 14,5 mln złotych, zostały rozdzielone. Jak w każdym konkursie rozpatrywane były tylko te oferty, które spełniały określone prawem wymogi - informuje Marta Banaszak-Osiewicz z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

  Wszystkie więc "przegrane" siostry, które dzisiaj nie kontynuują swojej pracy, chociaż o nią zabiegały, nie spełniały formalnych kryteriów. Tak wynika z tego wyjaśnienia. Na konkurs wpłynęło 80 ofert, ale już na wstępie 20 zostało odrzuconych. Zastrzeżenia były różne, na przykład kontrola wykazała, że wymieniony w ofercie sprzęt i personel były tylko na papierze.

  Po takim odsiewie do negocjacji, jak informuje wielkopolski NFZ, dopuszczono 61 pielęgniarskich zespołów. Ostatecznie wybrano 45 i z nimi zostały zawarte umowy. Od 1 marca, jak twierdzi fundusz zdrowia, tego typu świadczenia pielęgniarskie na całym obszarze Wielkopolski są "w pełni zabezpieczone".
  Jak w tej sytuacji mają sobie radzić te domy pomocy społecznej, gdzie dzisiaj nie ma pielęgniarek? Dla NFZ sprawa jest prosta i nie wymaga dodatkowych rozwiązań. - Podopieczni DPS-ów korzystają z usług medycznych na takich samych zasadach jak każdy ubezpieczony w NFZ - wyjaśnia Marta Banaszak-Osiewicz.

  Nad osobami nie w pełni samodzielnymi opiekę powinny teraz przejąć pielęgniarki z opieki długoterminowej. Pozostałymi, na podstawie złożonych deklaracji, siostry pracujące w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Im zatem przybędzie pacjentów, ale ta sytuacja może się zmienić. Jeszcze w tym miesiącu NFZ ogłosi dodatkowy konkurs na opiekę długoterminową. Pielęgniarki, które obecnie straciły pracę, będą mogły zebrać listę podopiecznych i ponownie złożyć ofertę oraz przystąpić do konkursu.

  Samorząd pielęgniarski źle ocenia zmiany wprowadzone od tego miesiąca. - Te zmiany są niekorzystne dla przewlekle chorych pacjentów, którzy przebywają zarówno w domu, jak i w domach pomocy społecznej, ponieważ ograniczają działalność pielęgniarek - uważa Tomasz Baran, przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Pile.

  Według pilskiego samorządowca, tylko w powiecie pilskim całodobowej opieki pielęgniarskiej jest obecnie pozbawionych nawet kilkadziesiąt osób przebywających w DPS-ach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W tymkraju niewiele się .........

  Bogdan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  W tym kraju niewiele odczasów komuny się zmienilo. jak solidaruchy władze od 20 lat rzadzą to te układy jeszcze więcej się rozwineły tyle, że bardziej oficjalnie i bez żadnych skrępowań. Kumle,...rozwiń całość

  W tym kraju niewiele odczasów komuny się zmienilo. jak solidaruchy władze od 20 lat rzadzą to te układy jeszcze więcej się rozwineły tyle, że bardziej oficjalnie i bez żadnych skrępowań. Kumle, kolesie na stołkach i czerpanie korzyści z panstwowego, a ludzi i robotników polskich co uczciwie pracowali to na bruk. Nie wiedziałem, że tak Polak z Polakiem potrafi zrobić. A mówli, że w RPA i USA jest rasim, a nazizm był tyko w Niemczech. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aaa

  bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Wyruchali je bez mydła. To jest tylko w Polsce możliwe.Żeby po np 25 latach pracy dowiedzieć się że za dwa dni nie ma sie pracy.Pielęgniarki rozp .....lcie te NFZ-ty i te podejrzane konkursy, które...rozwiń całość

  Wyruchali je bez mydła. To jest tylko w Polsce możliwe.Żeby po np 25 latach pracy dowiedzieć się że za dwa dni nie ma sie pracy.Pielęgniarki rozp .....lcie te NFZ-ty i te podejrzane konkursy, które wygrywają firmy lekarskie które nawet nie wiedzą że złożyły oferte na opieke długoterminową.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aaa

  bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Wyruchali je bez mydła. To jest tylko w Polsce możliwe.Żeby po np 25 latach pracy dowiedzieć się że za dwa dni nie ma sie pracy.Pielęgniarki rozp .....lcie te NFZ-ty i te podejrzane konkursy, które...rozwiń całość

  Wyruchali je bez mydła. To jest tylko w Polsce możliwe.Żeby po np 25 latach pracy dowiedzieć się że za dwa dni nie ma sie pracy.Pielęgniarki rozp .....lcie te NFZ-ty i te podejrzane konkursy, które wygrywają firmy lekarskie które nawet nie wiedzą że złożyły oferte na opieke długoterminową.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo