Leszno: Przepadła szansa na dotację dla wieży ciśnień

  Leszno: Przepadła szansa na dotację dla wieży ciśnień

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Nie ma już najmniejszej szansy, by stworzenie ośrodka edukacyjnego w nieczynnej od lat wieży ciśnień przy ulicy Poniatowskiego mogło być finansowane przy wsparciu dotacji z urzędu marszałkowskiego.


  Inwestycja jest powiązana z programem rewitalizacji Leszna, który nie został jeszcze przyjęty przez Radę Miejską. Przedłużające się procedury zaprzepaściły możliwość ubiegania się o unijne pieniądze, gdyż nabór wniosków kończy się w marcu.

  Wieża ciśnień została wybudowana w 1900 roku i przez kolejne 80 lat zaopatrywała miasto w wodę. Dziś nie jest już potrzebna. Ma kształt walca o wysokości 30 metrów. Jej właścicielem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Znalazło ono sposób na zagospodarowanie tego obiektu.

  - Planujemy stworzyć tam ośrodek edukacyjny, w którym odbywałyby się zajęcia dla uczniów i studentów - mówi Jacek Schubert, kierownik Działu Edukacji i Komunikacji w MPWiK w Lesznie. - Mamy koncepcję architektoniczną i gotową dokumentację konserwatorską, a wkrótce przystąpimy do badań geotechnicznych. Do września zamierzamy uzyskać pozwolenie na budowę.

  Może się jednak okazać, że dokumentacja na długie miesiące trafi do szuflady. Problemem jest finansowanie inwestycji. Jej wstępne koszty wyceniono na 5,5 mln złotych. MPWiK chciało skorzystać z funduszy unijnych przyznawanych w ramach Wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Szansa przepadła, ponieważ miasto nie zdążyło przyjąć programu rewitalizacji, od którego uzależnione było ubieganie się o te pieniądze. Chodzi o niemałą kwotę, bo realne było dofinansowanie w wysokości od miliona do dwóch milionów złotych.

  Nie sposób nawet stwierdzić, kiedy program zostanie przyjęty, ponieważ trzeba jeszcze wykonać ocenę środowiskową. Potem zostanie podany do publicznej wiadomości na 21 dni. Dopiero po dopełnieniu wszystkich procedur urzędnicy zajmą się pracą nad projektem uchwały.

  Wodociągi nie są w stanie same finansować budowy. Liczą jeszcze na pieniądze z narodowego lub wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Być może wieża zostanie przekazana miastu, które ma większą szansę na uzyskanie dotacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo