Piła: Ojciec walczy o córkę uprowadzoną do Niemiec

  Piła: Ojciec walczy o córkę uprowadzoną do Niemiec

  Agnieszka Świderska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Nadal nie wiadomo, czy i kiedy Jan Kacparzak będzie mógł zobaczyć swoją 11-letnią córkę uprowadzoną pięć lat temu do Niemiec przez matkę Ukrainkę. Przypomnijmy: sąd w Pile pozbawił matkę władzy rodzicielskiej nad 5-letnią wtedy Weroniką. Tyle że sąd niemiecki zdecydował, że dziecko powinno zostać przy matce. Ojciec praktycznie nie ma do niej żadnych praw: nie może nawet znać jej adresu, gdyż zabrania tego niemieckie prawo meldunkowe.
  Na niewiele zdała się na razie interwencja w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sędzia Leszek Kuziak z Wydziału Prawa Międzynarodowego ogranicza się bowiem jedynie do wyliczenia tego, czego nie zrobił ojciec albo tego, co w tej sprawie zrobiło ministerstwo.

  -Warunkiem podjęcia przez organ centralny lub sąd zagraniczny czynności mających na celu odebranie dziecka i jego powrót do Polski w trybie Konwencji Luksemburskiej jest, aby orzeczenie sądu polskiego było wykonalne w Polsce - wyjaśnia sędzia Leszek Kuziak. - Wiązałoby się to z wyraźnym rozstrzygnięciem sądu polskiego, nakazującym matce wydanie dziecka ojcu, którego orzeczenie nie zawiera.

  Ministerstwo Sprawiedliwości wydaje się więc umywać ręce od całej sprawy. Nieco inaczej podszedł do niej rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który podjął już interwencję w tej sprawie. Po wyjaśnienia zwrócił się między innymi do konsulatu niemieckiego oraz... ministra sprawiedliwości.

  Nieco inną drogą poszedł poseł PiS Maks Kraczkowski, który również obiecał interwencję w tej sprawie. Skierował już oficjalne pismo do niemieckiego szefa polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej. Zamierza również zapewnić pilaninowi pomoc prawną na terenie Niemiec, by tam mógł dochodzić swoich praw do Weroniki. I tylko ministerstwo twierdzi, że w tej sprawie nic już nie można zrobić.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo