Jarocin Festiwal: Gwiazda dużego kalibru

  Jarocin Festiwal: Gwiazda dużego kalibru

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pierwszą ujawnioną zagraniczną gwiazdą jubileuszowego festiwalu w Jarocinie jest amerykańskie trio The Gossip. Za sprawą wokalistki Beth Ditto nie sposób pomylić go z żadnym innym zespołem świata. Powód? Sto kilo przy wzroście 150 centymetrów - takie wymiary dyskwalifikowały dotąd każdą pretendentkę do muzycznej sławy.
  Obok Lady GaGa Ditto budzi dziś największe emocje w muzycznym świecie. Na szczęście - w przeciwieństwie do Lady Gagi - wielka Beata ma nie tylko wielkie parcie na szkło, ale też znakomity głos, czyniący ją naturalną następczynią Janis Joplin, Debbie Harry czy Cyndi Lauper. Trzy grosze wzięła od każdej z wymienionych pań, zgodnie z duchem dzisiejszych czasów nie ograniczając się jednej muzycznej stylistyki.

  Dziesięć lat po debiucie na lokalnej scenie miasta Olympia w stanie Washington Beth Ditto osiągnęła bowiem status celebrytki nie tylko muzycznej. Jej magnetyzm podziałał nawet na słynnego projektanta Karla Lagerfelda, którego programowo nie obchodzi rosnące grono potencjalnych klientek w rozmiarze XXL. Pismo "Glamour" uhonorowało ją mianem artysty roku, a magazyny "New Musical Express" i "Love namówiły na... rozbierane sesje fotograficzne. Swą walkę z konserwatywnym modelem piękna kobiecego ciała Beth prowadzi na tyle ostentacyjnie, że skrytykował ją niedawno przedstawiciel brytyjskiego środowiska medycznego, zarzucając wokalistce, że z chorobliwej otyłości czyni swój znak firmowy.

  Początki The Gossip są symboliczne - trio zaistniało w Olympii dokładnie dekadę po tym, jak w tym samym mieście zamieszkał Kurt Cobain i jego (także trio) Nirvana. Punk-rockowe hasło "do it yourself" oba zespoły wcieliły na początek w życie, tworząc proste, energiczne utwory z wyraźnymi punkowymi korzeniami. O ile jednak Nirvanę odkryto bardzo szybko, o tyle do Gossip szczęście uśmiechnęło się dopiero w 2007 roku, za sprawą sukcesu piosenki "Standing In The Way Of Control". Stała się ona nieformalnym hymnem kochających inaczej, za sprawą tekstu będącego protestem przeciwko zakazowi zawierania małżeństw homoseksualnych.

  Dalej poszło już z górki - nowa ikona niezależnego rocka trafiła pod skrzydła wielkiego koncernu płytowego, w którym na nowe piosenki The Gossip czekał już Rick Rubin, producent-guru, za którego sprawą rozwinęły się kariery zarówno Slayera i Metalliki, jak i Beastie Boys i Red Hot Chili Peppers. Dlatego efekt zaskoczył niezmiernie: wydany w połowie 2009 roku album "Music For Men" to eksplozja rockowej energii, ale w tanecznej oprawie.

  Wcześniej Beth musiała przyzwyczajać publiczność do swojej sylwetki - teraz doszła jeszcze konieczność przekonywania do nowego muzycznego języka jej zespołu. Udało się dzięki znakomitym koncertom, na których stukilowa mistrzyni ceremonii rozpala ogniem swego głosu takie utwory jak "Heavy Cross", "Spare From The Mold" czy "Love Long Distance", czy "Pop Goes The World".

  Dla tych, którzy ciągle pamiętają Jarocin jako punkowy skansen, utwory The Gossip mogą być szokiem, równym występowi Siekiery z instrumentami elektronicznymi w 1985 roku. Dzisiejsi licealiści i studenci powinni jednak być zachwyceni - na największy festiwal w Wielkopolsce przyjedzie naprawdę wielka gwiazda.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GOSSIP

  Asia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Słuchać: TAK !!! Oglądać: Raczej nei jest to uczta dla oczu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo