Poznań: Lekcja historii w Sali Kominkowej Zamku

  Poznań: Lekcja historii w Sali Kominkowej Zamku

  BART

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się niedzielne "historyczne" spotkanie w Centrum Kultury Zamek. Pasjonujący się fortyfikacjami lubonianin Przemysław Maćkowiak przybliżył ponad setce chętnych walki o zdobycie gmachu w styczniu i lutym 1945 roku.
  Można też było zobaczyć pozostałości po pocisku przeciwpancernym (kaliber 76,2 mm), który utkwił w murach zachodniej ściany zamkowej wieży. Kamienne ściany stanowiły dobrą ochronę, dlatego budowla stanowiła ważny element niemieckiej obrony. Stąd strzelano do radzieckich czołgów stojących w rejonie Kaponiery (cztery zostały trafione). - O wyjątkowości Zamku świadczy fakt, że tutaj zachował się jedyny gabinet Adolfa Hitlera - mówi P. Maćkowiak.

  Gabinet powstał podczas modernizacji Zamku, którą od 1940 roku nadzorował Franz Böhmer. W Zamku, podczas walk o Poznań, mieścił się także szpital polowy dla żołnierzy niemieckich. Niedzielne spotkanie odbyło się w ramach cyklu imprez "2010 - stulecie Zamku".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo