Konin: Ekolodzy walczą z kopalnią

  Konin: Ekolodzy walczą z kopalnią

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kopalnia Węgla Brunatnego Konin może kontynuować odwadnianie zakładu górniczego odkrywki Tomisławice. W poznańskim Urzędzie Marszałkowskim na wniosek Greenpeace Polska odbyła się rozprawa administracyjna. Ekolodzy wnioskowali o cofnięcie pozwolenia dla KWB Konin. Jak na razie zdecydowano o ponownym zbadaniu stanu wody jeziora Gopło.
  Greenpeace twierdzi, że przez wypompowywanie wody kopalnianej z odkrywki Tomisławice, ekosystem Gopła jest poważnie zagrożony. Pomiar przeprowadzony przez naukowców z toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika wskazuje, że poziom żelaza i manganu w jeziorze przekracza dopuszczalne normy. Nie potwierdzają tego badania wykonane przez koniński WIOŚ. Jednak zdaniem ekologów, te badania nie były wiarygodne. Greenpeace Polska wnioskował o powołanie niezależnego biegłego, który czuwałby nad prawidłowym przeprowadzeniem badań. Jednak marszałek Wielkopolski takiej potrzeby nie widzi. Ekolodzy zapowiadają, że sami zweryfikują wyniki WIOŚ.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo