Pobiedziska: Pomidor odarty z tajemnicy

  Pobiedziska: Pomidor odarty z tajemnicy

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Po 500 latach, które minęły, odkąd Krzysztof Kolumb przywiózł z Ameryki pomidory, polski naukowiec powracający z tego samego kontynentu, wydobywa z nich to, co najcenniejsze. Efekt pracy profesora Piotra Chomczyńskiego, czyli sok na bazie pomidorów, ale o owocowym smaku, latem pojawi się w sklepach. Jako pierwsi delektowali się nim kuracjusze z sanatoriów w Ciechocinku.
  Likopen, czyli przeciwutleniacz, nadający kolor pomidorowi, ma szczególną moc leczniczą. Lekarze nie od dzisiaj wiedzą, że obniża ryzyko chorób serca, np. zawału, a przede wszystkim przeciwdziała chorobom nowotworowym.

  Skoro to wiemy, to dlaczego nie spożywamy więcej pomidorów czy soku pomidorowego?
  Sprawa jest prosta. Likopen, którego ludzki organizm sam nie produkuje, skutecznie działa dopiero po przetworzeniu pomidorów. Ale smak soku pomidorowego lubią nieliczni. Dlatego właśnie przedsiębiorca - naukowiec postanowił produkować soki owocowe na bazie wyciągu z pomidorów.

  - To próba połączenia tego, co zdrowe, ze smakiem pożądanym przez klienta. Jest to produkt skierowany do osób, które chcą dbać o zdrowie i cenią zdrową żywność - mówi profesor Chomczyński.

  Zaznacza jednocześnie, że produkt nie będzie lekarstwem. Ale z pewnością wesprze organizmy tych wszystkich, którzy cenią swoje zdrowie. Obniży stres, a przez to zwiększy odporność organizmu na wymienione choroby.

  Produkcja właśnie rusza. Sok konsystencją przypomina pomidorowy, barwą marchewkę. Smakiem zaś... mango. Ale smaki będą różne. Wspólną ich cechą będzie obecność likopenu.

  Profesor Piotr Chomczyński jest cenionym w świecie genetykiem. Wcześniej produkty powstałe na bazie patentów profesora wykorzystywane były w trakcie lotów kosmicznych.
  Decydując się na inwestycję w Polsce, brał on pod uwagę dwie lokalizacje - Pobiedziska i okolice Warszawy.
  - W Pobiedziskach są pokłady wody oligoceńskiej, naturalnie czystej i o odpowiedniej dla produktu zawartości soli - wyjaśnia wybór profesor.
  Pierwszy produkt, wytwarzany w Pobiedziskach, nazwano tomango. Nazwa powstała ze zbitki angielskich słów: pomidor i mango. Wszystkie soki, które będą wyjeżdżały za bramę pobiedziskiej fabryczki, będą produkowane w oparciu o patent profesora Chomczyńskiego i będą czerwone, bo taki kolor ma właśnie likopen.
  Poza Wielkopolską nigdzie nie są produkowane.

  Podstawą produktu są wielkopolskie pomidory. Fabryka ma już około tysiąca ton przecieru pomidorowego. Jak twierdzi profesor - do tego rodzaju produkcji nadają się wyłącznie pomidory gruntowe.
  Obecnie produkowany sok nie jest jednak jeszcze produktem docelowym. Ten zacznie schodzić z linii produkcyjnej, gdy tylko z Niemiec przywiezione zostanie ostatnie urządzenie, czyli specjalna wirówka. Jest to prototyp, wymyślony przez profesora Chomczyńskiego. Podobnych urządzeń dotąd używano w przemyśle farmaceutycznym. Wirówka, którą bawarski wykonawca ma dostarczyć w połowie marca, będzie przetwarzała do 1,5 tony przecieru na godzinę.
  Sok będzie rozlewany do butelek o pojemności 0,3 litra. Cena nie jest ostatecznie ustalona, ale najpewniej będzie się wahała między 3 a 4 złote.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe

  izi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 16

  eRepublik to gra łącząca aspekty polityczne, militarne oraz gospodarcze. eRepublik ma światowy zasięg, zarejestrowanych jest prawie 400 tysięcy graczy, z czego 60 tysięcy to POLACY (najliczniejsza...rozwiń całość

  eRepublik to gra łącząca aspekty polityczne, militarne oraz gospodarcze. eRepublik ma światowy zasięg, zarejestrowanych jest prawie 400 tysięcy graczy, z czego 60 tysięcy to POLACY (najliczniejsza nacja)!
  Polska jest w tej chwili wplątana w liczne walki i potrzebujemy jak największego napływu nowych graczy, którzy pozwolą nam stworzyć potęgę na skalę światową. Nasz najważniejszy cel - aneksja Niemiec został wykonany!
  Chcesz walczyć przeciw innym krajom i w kolejnych powstaniach, które wybuchają w podbitych regionach?
  Od niedawna jest także język polski, jako jeden z możliwych do wyboru w grze, co na pewno spodoba się wielu nieanglojęzycznym graczom!
  Pomóż Polsce! Dołącz już dziś!
  http://pomoz-polsce.tk/

  P.S. Najlepiej używać skrzynek e-mail na serwerach yahoo i gmailzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziękujemy za GMO

  stevie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

  Dziękujemy za GMO. Ludzie będą chętnie kupować wynalazki, a potem niech się nie dziwią, że wszystko co kupują jest albo genetycznie modyfikowane, albo z utrwalaczami/emulgatorami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziękujemy za GMO

  stevie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  Dziękujemy za GMO. Ludzie będą chętnie kupować wynalazki, a potem niech się nie dziwią, że wszystko co kupują jest albo genetycznie modyfikowane, albo z utrwalaczami/emulgatorami

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo