Konin: Kopalnia może działać w Tomisławicach

  Konin: Kopalnia może działać w Tomisławicach

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" może kontynuować odwadnianie zakładu górniczego odkrywki "Tomisławice". O cofnięcie pozwolenia wnioskował do marszałka województwa wielkopolskiego Greenpeace Polska. Jak na razie zdecydowano o ponownym zbadaniu stanu wody jeziora Gopło.
  W poznańskim urzędzie marszałkowskim na wniosek Greenpeace Polska odbyła się rozprawa administracyjna w sprawie zanieczyszczania jeziora Gopło. Przedstawiciele Greepeace Polska twierdzą, że przez wypompowywanie wody kopalnianej z odkrywki Tomisławice, ekosystem Gopła jest poważnie zagrożony. Ekolodzy chcą, by KBW Konin cofnięto pozwolenie. Marszałek na razie nie przychylił się do wniosku ekologów. Postanowił jednak, że wojewódzki inspektorat ochrony środowiska ponownie przeprowadzi badania wody w Gople.

  Greenpeace nie jest z tej decyzji zadowolony. Zdaniem jego członków, wcześniejsze badania WIOŚ nie były wiarygodne. Pomiar naukowców z toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika przeprowadzony w grudniu i lutym wskazuje, że poziom żelaza i manganu w Gople przekracza dopuszczalne normy nawet kilkaset razy. I na tych badaniach opierają swój wniosek ekolodzy. Takiego poziomu zanieczyszczenia nie potwierdzają jednak badania wykonane przez koniński WIOŚ. Według inspektoratu poziom żelaza i manganu mieści się w normie.

  Greepeace Polska wnioskował o powołanie niezależnego biegłego, który czuwałby nad prawidłowym przeprowadzeniem badań. Jednak Marszałek Wielkopolski takiej potrzeby nie widzi. Ekolodzy zapowiadają, że sami będą weryfikować wyniki badań wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo