Część bazy w Krzesinach jest w prywatnych rękach

  Część bazy w Krzesinach jest w prywatnych rękach

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Aż kilkanaście hektarów gruntów, na których zlokalizowano bazę lotniczą w poznańskich Krzesinach, może być w prywatnych rękach. Wojsko na razie wystąpiło do sądu z wnioskiem o zasiedzenie 4,7 ha gruntów. Ich wartość szacuje się na 3,5 miliona złotych.
  W księdze wieczystej dotyczącej tego terenu jako właściciele wpisani są małżonkowie Agnes i Walentin W. Oboje zmarli w latach 40. ubiegłego wieku. - Wojsko nie złożyło wniosku o zasiedzenie wszystkich spornych terenów, bo zapewne chce zobaczyć, jakim wynikiem zakończy się pierwsze postępowanie. To rozstrzygnięcie będzie miało wpływ na los pozostałych działek będących w prywatnych rękach - przewiduje adwokat Katarzyna Szafrańska, pełnomocnik spadkobierców małżeństwa W.

  Mecenas dodaje, że do jej kancelarii zgłosiła się kolejna rodzina będąca właścicielem innej działki, na której mieści się jednostka w Krzesinach. Bo mimo że wojsko przejęło grunty ponad pół wieku temu, do dziś nie uregulowało ich stanu prawnego.

  Armia zaczęła rozbudowywać lotnisko w latach 50. ubiegłego wieku. W 1953 roku, na mocy dekretu o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych, zapadła decyzja o wywłaszczeniu tych osób, których działki były potrzebne armii.

  - Żołnierze przyjechali po nas w sierpniu 1956 roku. Przed domem pojawiły się cztery samochody marki star i jeden gazik - wspomina mieszkający w Poznaniu Stanisław K., wnuk Agnes i Walentina W. - Oczywiście wiedzieliśmy, że mamy zostać wywłaszczeni, ale nie sądziliśmy, że dojdzie do tego tak szybko. Mama zapytała nawet żołnierzy, dokąd nas wywożą. Trafiliśmy do mieszkania przy ul. Kosińskiego, które nie było wykończone. Nie dostaliśmy go na własność. Siostra dopiero jakiś czas temu je wykupiła - dodaje.

  Rodzina Stanisława K. opuszczała okolice lotniska w czasie, gdy teren był już ogrodzony drutem kolczastym. Dziś nieopodal działki, której właścicielami są jego nieżyjący dziadkowie, mieści się pas startowy dla myśliwców F-16.

  Wojskowy Zarząd Infrastruktury, który przed dwoma laty złożył wniosek o zasiedzenie, zapewnia, że sprawę zaczął załatwiać w styczniu 2004 roku. Wtedy też WZI zwrócił się do poznańskiego Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ o uregulowanie stanu prawnego prywatnych gruntów. Postępowanie się jednak przeciągało.

  - W grudniu 2006 roku wydział gospodarki nieruchomościami poznańskiego Urzędu Miasta poinformował nas, że zwrócił się do radców prawnych z GEOPOZ-u o podjęcie stosownych kroków. Wielokrotne monity z naszej strony do urzędu nie przyniosły jednak efektu - informuje płk Jacek Adamek, szef poznańskiego WZI.
  Wniosek o zasiedzenie złożony przez WZI do sądu dotyczy 4,7 hektara, co stanowi niewielką część powierzchni bazy lotniczej. Sąd poszukuje teraz spadkobierców małżonków W. Odnalazło się kilku. Niebawem zostaną przesłuchani przed sądem, a pytania dotyczyć będą zapewne ich wiedzy na temat wywłaszczenia oraz ewentualnej rekompensaty otrzymanej w latach 50.

  - Jeśli sąd oddali wniosek o zasiedzenie, a zależy nam na takim rozstrzygnięciu, to spadkobiercy wystąpią o odszkodowania do armii za bezumowne korzystanie z gruntów. Tym bardziej że z naszego rozeznania wynika, iż właściciele nie dostali rekompensaty adekwatnej do wartości zabranego mienia - mówi mecenas Katarzyna Szafrańska.

  Spadkobiercy dodają, że w okresie PRL, ze względu na ówczesne realia polityczne, nie mogli starać się o żadną rekompensatę. A gdy w 2003 roku, zaopatrzeni w mapy, odwiedzili bazę w Krzesinach, to zostali "odprawieni z kwitkiem".

  - Panowie oficerowie byli dla nas bardzo mili, ale niczego nie załatwiliśmy - opowiada Stanisław K. - Ówczesny dowódca bazy Andrzej Błasik stwierdził, że interesuje go szkolenie żołnierzy, a nie kwestie własnościowe.

  Poznański sąd rejonowy, do którego trafił wniosek o zasiedzenie, jeszcze przez kilka tygodni będzie czekał na ujawnienie się kolejnych spadkobierców. M.in. na podstawie ich zeznań zapadnie orzeczenie, czy wniosek wojska o zasiedzenie gruntów jest zasadny, czy też należy go oddalić.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  osiolekl

  buzdygan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 23

  nie 0ni w.y.p.i.e.r.d.a.l.a.l.i wlascicieli w styli k.u.r.w.a. wasza mac ty h.u.j.u niech zyje polski faszyzm gnoju smierdzielu spadaj bo my jestesmy bogami a wy gnojami h.u.j. im w leb...rozwiń całość

  nie 0ni w.y.p.i.e.r.d.a.l.a.l.i wlascicieli w styli k.u.r.w.a. wasza mac ty h.u.j.u niech zyje polski faszyzm gnoju smierdzielu spadaj bo my jestesmy bogami a wy gnojami h.u.j. im w leb s.k.u.r.w.y,.s.y.n.o.m urzednikom wlasciciele maja racjie z.a j.e b.a.c urzednikazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  osiołek to ty

  sudoku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 19

  jak dostał odszkodowanie to dobrze ale ci ludzie nie dostali rekompensaty więc walczą o swoje wyczuwam w tobie Widukind starego wojskowego i nie dam się sprowokować w/g mnie jesteś baranem starym...rozwiń całość

  jak dostał odszkodowanie to dobrze ale ci ludzie nie dostali rekompensaty więc walczą o swoje wyczuwam w tobie Widukind starego wojskowego i nie dam się sprowokować w/g mnie jesteś baranem starym komuchem i nie chce mi się z tobą rozmawiać niech te trepy dalej ryją ci Łeb zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sudoku tyś rzeczywiście osiołek

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

  a to dlatego że mojemu dziadkowi ok. 1953 r. zabrali kawał ziem rzekomo pod stacje elektryczną . Stacji nie wybudowali a dziadek, AK-owiec z charakterem, wywalczył w 1977 lub 78 roku odszkodowanie...rozwiń całość

  a to dlatego że mojemu dziadkowi ok. 1953 r. zabrali kawał ziem rzekomo pod stacje elektryczną . Stacji nie wybudowali a dziadek, AK-owiec z charakterem, wywalczył w 1977 lub 78 roku odszkodowanie z którego był nawet zadowolony. A więc jak się miało charakter to się wywalczyło. A przykłady słynnych z Poznania przekrętów z testamentem p. Rozmarynowicz i odszkodowaniem za rzekomo pozostawione mienie zabużańskie potwierdzają moja tezę. Reasumując zastanów się co piszesz, boś obecnie wyszedł na głupca I nie odpisuj bo tylko wyjątkowo odpisałem głupcowi. Z poważaniem. Widukind.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  baran

  sudoku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 27

  Widukind ty b...nie już widzę ciebie jak to by byli twoi przodkowie pewnie byś się zrzekł tych ziem w tych czasach trzeba brać co swoje wtedy oni PRL- partia się nie pytała tylko zabierali popieram...rozwiń całość

  Widukind ty b...nie już widzę ciebie jak to by byli twoi przodkowie pewnie byś się zrzekł tych ziem w tych czasach trzeba brać co swoje wtedy oni PRL- partia się nie pytała tylko zabierali popieram tych ludzi!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ja pytam

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

  gdzie byli dotychczas spadkobiercy? Pewnie wołali na pochodach Partia Gierek . Kopa w d...takim cwaniaczkom.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo