Konin: Związkowiec nie zabił się przez mobbing w MZK

  Konin: Związkowiec nie zabił się przez mobbing w MZK

  Ola Braciszewska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Konińska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie samobójczej śmierci Jerzego Andrzejewskiego, przewodniczącego Solidarności w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Koninie.
  - Badaliśmy okoliczności śmierci z uwzględnieniem mobbingu. Ponieważ nie było znamion czynu zabronionego, śledztwo zostało umorzone - mówi Marek Kasprzak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie.

  Jerzy Andrzejewski odebrał sobie życie 16 listopada ubiegłego roku. Związkowiec zostawił list, w którym wyjaśnił motywy swojego działania. Jednym z nich miało być złe traktowanie go przez dyrektora miejskiego zakładu. Niedługo potem radna Mariola Rakiewicz złożyła w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Mirosława Pachciarza, dyrektora konińskiego MZK. Jej zdaniem, Pachciarz złośliwie i uporczywie naruszał prawo pracy wobec Andrzejewskiego, czym mógł wpłynąć na jego załamanie psychiczne.

  - Dyrektor Pachciarz nie szanował ludzi, manipulował nimi, zwalniał związkowców i ich żony. Władza nie może być arogancka i przerażać ludzi - mówiła Rakiewicz. Radna podczas sesji, która odbyła się pod koniec listopada, zażądała też usunięcia Pachciarza ze stanowiska dyrektora. W jego obronie stanęło kilkudziesięciu pracowników MZK, którzy pojawili się na sali sesji.

  - Pracownicy, jak widać, nie są zaszczuci ani mobbingowani. Wszystkim nam zależy na dobrym imieniu firmy - mówił Roman Piasecki, przewodniczący związku pracowników MZK.

  W związku z zarzutami wobec Pachciarza i śmierci Andrzejewskiego śledczy przesłuchali wiele osób. Poza radną Rakiewicz zeznania złożyli między innymi byli i obecni związkowcy. W MZK odbyły się również kontrole zlecone przez władze Konina, a ponadto kontrole instytucji zewnętrznych. Po trwającym ponad trzy miesiące śledztwie zarzuty radnej Rakiewicz się nie potwierdziły.
  - Nie było to samobójstwo z powodu mobbingu - informuje Marek Kasprzak.

  Mariola Rakiewicz nie chce komentować decyzji konińskiej prokuratury. Jak mówi, ciężko jej się odnieść do dokumentu, którego jeszcze nie widziała. - Powiedziałam w prokuraturze wszystko, co wiem na ten temat. Mam nadzieję, że zgodnie z kodeksem postępowania karnego, o działaniach śledczych zostanę powiadomiona osobiście. Trudno mi zatem przyjąć dziś tę informację jako fakt - mówi Rakiewicz.

  Umorzenia śledztwa nie chce również komentować Mirosław Pachciarz, który pozwał radną w procesie cywilnym o naruszenie dóbr osobistych.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie potwierdziły się ???

  rychu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  A list Pana Andrzejewskiego to co, to nie dowód ?? znam te sztuczki prokuratury - zlodzieja zamykają dopiero jak się przyzna - i dlatego nie zamykają - to jest kabaret...rozwiń całość

  A list Pana Andrzejewskiego to co, to nie dowód ?? znam te sztuczki prokuratury - zlodzieja zamykają dopiero jak się przyzna - i dlatego nie zamykają - to jest kabaret polski zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  likwidacja związków ...plan

  tuusk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  to niestety prawda
  związki to ostanie organizacje blokujące działania negatywne dla pracowników
  dlatego to nie w smak POpaprańcom

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie wierzę, że nie było mobbingu

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Obecny rząd jest patologicznie wrogo nastawiony do związków zawodowych a więc i do pracobiorców. Pamiętamy potraktowanie stoczniowców gazem pieprzowym, zapowiadane obostrzenia wobec działaczy...rozwiń całość

  Obecny rząd jest patologicznie wrogo nastawiony do związków zawodowych a więc i do pracobiorców. Pamiętamy potraktowanie stoczniowców gazem pieprzowym, zapowiadane obostrzenia wobec działaczy związkowych. Słyszę, że nawet w wojsku jest mobbing (afera w GROMIE). Mobbing, by kolesiom - wszystkim żyło się lepiej, mordo ty moja! Niewygodni - na aut.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo