Poznań: Universum pozostanie na cmentarzach

  Poznań: Universum pozostanie na cmentarzach

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Komisja Rewizyjna wnioskowała o radykalne rozprawienie się z Spółdzielnią Pracy Universum, zarządzającą cmentarzami komunalnymi. 3-letnia kontrola umowy pomiędzy spółdzielnią a miastem zakończyła się jednak na pogrożeniu palcem.
  Komisja wnioskowała o zerwanie umowy z Universum, przekazywanie pobieranych w związku z nią opłat do budżetu miasta, rozważenie możliwości powołania jednostki miejskiej, która zajęłaby prowadzeniem cmentarzy, powiadomienie prokuratora o postępowaniach w sprawie umorzenia podatku od nieruchomości spółdzielni, prowadzenia umorzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz uregulowania prowadzenia usług pogrzebowych i kamieniarskich na terenach nekropolii.


  Z tych postulatów ostały się tylko dwa ostatnie. Z uwagi na to, że w marcu 2009 r. prokuratura przystąpiła do postępowania administracyjnego w sprawie umorzeń podatku, wniosek okazał się bezzasadny. Natomiast w pozostałych kwestiach radni uznali, że obecne rozwiązanie jest korzystne dla miasta i kieszeni mieszkańców.

  - Możemy rozwiązać umowę, ale co dalej? - pytał Marek Sternalski, radny PO. Radni podzielili pogląd prezydenta Ryszarda Grobelnego, że w Poznaniu obowiązują umiarkowane ceny opłat grzebalnych, a w zamian oferowana jest stosunkowo wysoka jakość usług. Z rezerwą podeszli również do propozycji komisji rewizyjnej, by rozważyć możliwość powołania odrębnej jednostki miejskiej, zarządzającej cmentarzami. Z praktyki innych miast wynika, że takie rozwiązanie jest drogie.

  W Warszawie, gdzie funkcjonują takie zakłady budżetowe utrzymanie 1 ha cmentarza kosztuje 61 tys. zł, a w Łodzi - 67 tys. Tymczasem w Poznaniu 12 tys. Szymon Szynkowski vel Sęk, radny PiS i przewodniczący komisji rewizyjnej nie dał jednak wiary tym wyliczeniom w przypadku Poznania, ponieważ dane pochodzą od Universum.

  - Czy uważa pan, że Universum specjalnie zaniża koszty, że dokłada do utrzymania cmentarzy? - dziwił się Grobelny. Prezydent podkreśla, ze cennik usług na nekropoliach nie zmienił się od 2001 r., a opłaty za miejsca grzebalne mamy jedne z niższych w kraju.

  Szynkowski vel Sęk zgadza się z tym twierdzeniem, ale dodaje, że w Poznaniu są drogie usługi okołopogrzebowe. - Drogo płacimy za wynajęcie wózka, a za udostępnienie kaplicy najdrożej w kraju - mówi radny i wskazuje, że umowa z Universum jest niekorzystna dla miasta, które traci rocznie 4 mln zł (opłaty grzebalne - 2,5 mln, umorzenia podatku od nieruchomości - 1,5 mln). Poza tym nie daje magistratowi żadnych narzędzi kontrolnych. - Miasto nie ma możliwości kontroli, jakie środki są przekazywanie na utrzymanie cmentarzy - twierdzi Szynkowski.

  Zaprzecza temu Bożena Przewoźna, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej , która wyjaśnia, że inwestycje spółdzielni są kontrolowane, a wydatki na nie sprawdzane. Wszyscy byli zgodni, że umowa z Universum, zawarta w 1992 r., musi zostać dostosowana do obecnych realiów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo