Poznań: Nie będzie dzikiej prywatyzacji targów

  Poznań: Nie będzie dzikiej prywatyzacji targów

  Małgorzata Linettej

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  - Z umiarkowanym optymizmem podchodzę do rezultatów spotkania z ministrem Aleksandrem Gradem - powiedział wczoraj prezydent Ryszard Grobelny.
  Wczoraj w Ministerstwie Skarbu Państwa o przyszłości Międzynarodowych Targów Poznańskich rozmawiali prezydent Poznania Ryszard Grobelny i marszałek województwa Marek Woźniak. Obaj pojechali tam m.in. w intencji przekonania ministra, by jako przedstawiciel Skarbu Państwa, czyli drugiego udziałowca targowej spółki, zgodził się na komunalizację MTP poprzez nieodpłatne zbycie udziałów samorządom: Poznania i Wielkopolski.


  Minister Grad do tej pory był przeciwny takiemu rozwiązaniu, ale wczorajsze spotkanie przyniosło w tej kwestii pewną zmianę. Szef resortu skarbu zgodził się bowiem ten wariant przeanalizować od strony prawnej, co zresztą znalazło odzwierciedlenie w komunikacie, który pojawił się na stronie MSP.

  - Jesteśmy dopiero na początku całego procesu zmiany statusu właścicielskiego Międzynarodowych Targów Poznańskich - podkreślił w rozmowie z nami prezydent Grobelny. - Najważniejsze jest to, że uzyskaliśmy od ministra Grada zapewnienie, iż nie będzie wobec MTP "dzikiej" prywatyzacji na zasadzie "kto da więcej". Istotne jest też zapewnienie, że targi nie stracą swej pozakomercyjnej roli.

  O tym, że resort zamierza liczyć się ze zdaniem drugiego udziałowca, czyli poznańskiego samorządu, świadczy oświadczenie ministerstwa podkreślające, że Aleksander Grad zachęcił przedstawicieli samorządów do zaangażowania się w cały proces. - Minister zaproponował przedstawicielowi miasta Poznania udział w Radzie Projektu - czytamy w oświadczeniu MSP.

  Potwierdził to Ryszard Grobelny, informując, że minister oficjalnie zwrócił się do Urzędu Miasta Poznania o wyznaczenie pełnomocnika do spraw współpracy z ministerstwem. Kto nim zostanie, dowiemy się dzisiaj. Prezydent Grobelny, jak podkreślał, chce tę personalną decyzję podjąć po konsultacji w wiceprezydentem Kruszyńskim.

  Wczoraj w sprawie pojawił się także nowy element. Minister Grad zasugerował przedstawicielom samorządu możliwość zawiązania konsorcjum z pasywnym inwestorem, co umożliwiłoby uczestniczenie w procesie prywatyzacji MTP. W takiej sytuacji minister byłby skłonny także rozważyć zbycie akcji spółki w trybie niepublicznym.

  Obie strony zapowiedziały, że dojdzie do kolejnych rozmów. Ich terminu na razie nie wyznaczono.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krętactwo

  poranek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  wszelkie oświadczenia Grada to zmyła PO i gra na czas przed wyborami
  przypomnijcie sobie sprawę stoczni przed wyborami do europarlamentu - było cudownie i stocznie miały budowac statki - po...rozwiń całość

  wszelkie oświadczenia Grada to zmyła PO i gra na czas przed wyborami
  przypomnijcie sobie sprawę stoczni przed wyborami do europarlamentu - było cudownie i stocznie miały budowac statki - po wyborach PO powiedziało prawdę - koniec stoczni
  pamietajcie przed wyborami: HCP i MTP - POznańskie dzieło POzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo