Swarzędz kupuje nowe autobusy

  Swarzędz kupuje nowe autobusy

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Gmina Swarzędz podpisała umowę na dostawę pięciu nowych autobusów dla komunikacji miejskiej. Nowe solarisy zostaną dostarczone w ciągu 120 dni, a ich zadaniem będzie wzmocnienie obecnego, w części mocno wysłużonego, taboru autobusowego.
  Koszt zakupu to prawie 6 mln złotych. Z budżetu Swarzędza na ten cel zostało jednak przeznaczone tylko 20 procent tej kwoty. Reszta pieniędzy pochodzi z dofinansowania, jakie gmina otrzymała w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

  Wybrane autobusy są niskopodłogowe, wyposażone w Internet, monitory ciekłokrystaliczne i klimatyzację. Ponadto będą się w nich znajdowały nowoczesne urządzenia do sprzedaży biletów jednorazowych. System ma z jednej strony ułatwić zakup biletów pasażerom, z drugiej odciążyć kierowców, którzy obecnie muszą zajmować się sprzedażą.

  W sumie po terenie gminy Swarzędz jeździ teraz dziewiętnaście autobusów, w tym sześć solarisów (trzy 18-metrowe, dwa 15-metrowe i jeden 12- metrowy). Tabor zostanie wzmocniony o dodatkowe pięć, które mają być znacznie bardziej komfortowe.

  - Główną korzyścią, wynikającą z zakupu nowych autobusów, będzie możliwość bardziej komfortowego podróżowania naszą komunikacją - zapewnia Mariusz Szrajbrowski, szef referatu nadzoru właścicielskiego i kontroli w UMiG w Swarzędzu. - Liczba połączeń się nie zmieni. Zakupione autobusy częściowo zastąpią najbardziej wyeksploatowane pojazdy marki volvo, a częściowo wzmocnią tabor o dodatkowe pojazdy. Dodatkowe autobusy pozwolą na wyeliminowanie problemów wynikających z braku możliwości zastąpienia pojazdu, który uległ awarii. Obecnie zdarza się to szczególnie w godzinach szczytu. Zakupione autobusy będą obsługiwały linie 401 i 412 - informuje przedstawiciel gminy.

  U podstaw otrzymanego przez gminę dofinansowania, leży Zintegrowany Plan Rozwoju Transportu Publicznego na terenie Gminy Swarzędz na lata 2009 - 2014. Został on przyjęty w maju 2009 roku, dokładnie na 2 dni przed terminem złożenia wniosku. Plan ten był bezwzględnie wymaganym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo