Poznań: NGO proponują miastu nowe zasady współpracy

  Poznań: NGO proponują miastu nowe zasady współpracy

  Mateusz Pilarczyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Federacja madeinpoznan.org przedstawiła wczoraj na spotkaniu w urzędzie miasta obywatelski projekt karty, która ma regulować zasady współpracy organizacji pozarządowych z władzami Poznania.
  Projekt został przygotowany jako odpowiedź na nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Do jej zapisów muszą dostosować się wszystkie samorządy. Największe zmiany czekają Miejską Radę Pożytku Publicznego. Do tej pory Rada składała się z 15 członków, ale jedynie 1/3 z nich stanowili przedstawiciele NGO. Pozostałe miejsce po równo były obsadzone przez przedstawicieli Rady Miasta i Prezydenta Poznania. Wraz z wejściem nowej ustawy ma się to zmienić.

  Większość w Radach będzie należała do organizacji pożytku publicznego. Takie też kryteria spełnia projekt nowej karty.

  - Skład rady będzie płyny. Nie ustalamy maksymalnej ilości przedstawicieli - mówił podczas prezentacji pomysłu Maciej Maćkiewicz z Federacji. Według projektu przy wydziałach miasta będą powstawały Komisje Dialogu.

  - Do ich powołania będzie potrzebnych 10 organizacji pożytku publicznego zainteresowanych działaniem w dziedzinie, którą zajmuje się określony wydział miasta - kontynuuje Maćkiewicz. Każda z Komisji Dialogu będzie miała swojego przedstawiciela w Radzie. Zostanie do niej wydelegowany również jeden przedstawiciel komórki miasta. Oprócz nich do rady trafi siedmiu delegatów organizacji pozarządowych wybranych podczas spotkania z prezydentem miasta oraz pięciu przedstawicieli Rady Miasta i Oddziału Koordynacji Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

  Projekt czekają jeszcze konsultacje z przedstawicielami poznańskich NGO, których jest blisko 2000. Niestety na spotkaniu była obecnych mniej niż 10 proc. z nich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo