Poznań: Będzie pomoc dla HCP?

  Poznań: Będzie pomoc dla HCP?

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Polski rząd przygotowuje wniosek do Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji o pomoc dla pracowników Cegielskiego, którzy mieliby zostać zwolnieni. Mówił o tym na wczorajszej konferencji europoseł PiS Konrad Szymański. Jesienią ubiegłego roku wysłał w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska. Apelował w nim o pomoc także dla pracowników zwalnianych z innych wielkopolskich zakładów.
  - W przypadku HCP przygotowywany wniosek opiewa na 180 tysięcy euro i dotyczy pomocy dla dwustu osób. Dobrze, że rząd zdecydował się w końcu na wykorzystanie pieniędzy z funduszu, ale pomoc, o którą zamierza prosić, jest stanowczo za mała - podkreśla Konrad Szymański.
  Polityk PiS zwraca uwagę, że inne kraje, Niemcy, Szwecja czy Irlandia, składały wnioski sięgające kilkunastu milionów euro. Irlandia dostała aż 15 milionów euro na pomoc dla osób, które straciły zatrudnienie w irlandzkiej fabryce Della. Powodem były jej przenosiny do Polski.

  - Europejski fundusz "cierpi" na małą ilość złożonych wniosków i dlatego stosunkowo łatwo pozyskać od niego pieniądze. Zastanawiam się, z czego wynika fakt, że polskie wnioski, w porównaniu do innych, dotyczą niewielkich kwot. Spróbuję to ustalić i może zachęcę posłów do polskiego parlamentu, aby skierowali interpelację do odpowiedniego ministra - dodaje europoseł Szymański.

  W tej chwili Cegielski przechodzi restrukturyzację. Wypowiedzenia dostały ostatnie osoby przewidziane do zwolnień grupowych jeszcze w zeszłym roku, które do tej pory były na zwolnieniach lekarskich. Kolejnych kilkanaście straci pracę poza systemem zwolnień grupowych. - To normalne korekty zatrudnienia - przekonuje Jarosław Lazurko, prezes HCP. - O dalszych zwolnieniach nie ma mowy.

  Obecnie trwa też proces łączenia spółek-córek (Logocentrum z Transcelem i Remocentrum z Energocentrum). Decyzja o tym zapadła jeszcze w zeszłym roku. Wtedy też część pracowników tych spółek - niespełna 30 osób - dostało wypowiedzenia, kolejni odeszli na emerytury lub zmienili pracę. Stworzenie z czterech spółek dwóch, przewidziane w planach restrukturyzacji zakładów Cegielskiego, pozwoliło na ograniczenie przede wszystkim administracji.

  Dziś o specjalnych programach pomocy dla osób, które straciły pracę w Cegielskim, będą z kolei debatować poznańscy radni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Er

  Mistrzu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  10/10 się uśmiałem :), trochę zgryźliwe i przekoloryzowane, ale tylko trochę...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CEGIELSKI POZNAŃ PRL wiecznie żywy

  er (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Dzień w Cegielskim wyglada nastepująco:
  godzina 6.00 jeden z kolegów odbija z automatu karty papierowe przy zegarze.
  godzina 7.30 przyjście do pracy
  do godziny 8.30 sen
  8.30 - 10.00 śniadanie...rozwiń całość

  Dzień w Cegielskim wyglada nastepująco:
  godzina 6.00 jeden z kolegów odbija z automatu karty papierowe przy zegarze.
  godzina 7.30 przyjście do pracy
  do godziny 8.30 sen
  8.30 - 10.00 śniadanie /zimą grochówka z wkładką/
  10.00-12.00 spacery po hali / wyskoczenie na zakupy do Starego Browau/
  od 12 picie kawy /imieniny kolegów, pożegnania/
  Magiczna godzina 14.00 wszyscy z kartą w zębach stoją przy zegarze i punkt 14 odbijają karte.
  .......... i kto za to wszystko płaci? - nasi kochani podatnicy :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łączenie spółek to fikcja to LIKWIDACJA miejsc pracy.

  Cegielszczak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Ponad 30 osób STRACIŁO PRACĘ w Remocentrum. Remocentrum jest w LIKWIDACJI, a nie jest przejmowana. Tak wygląda proces tak zwanego "łączenia spółek" w HCP. PROSZĘ PISAĆ O FAKTACH NIE NAGINAĆ ICH.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo