Spotkanie: Od ruchu atomów do ruchu innowacji

  Spotkanie: Od ruchu atomów do ruchu innowacji

  Małgorzata Mrozek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  O kapitalizmie, zmianach cywilizacyjnych i komunikacji rozmawiał dzisiaj z prof. Przemysławem Czaplińskim Edwin Bendyk. W ramach spotkań w księgarni Bookarest o godz. 19 rozpoczęła się dyskusja nad treścią najnowszej książki dziennikarza pt. "Miłość wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu".
  - Bardzo jestem za utopią jako ćwiczeniem intelektualnym, ale przeciwko jako próbie realizacji - mówił podczas spotkania znany publicysta Edwin Bendyk. Nad treścią jego rozprawy zastanawiał się prof. Przemysław Czapliński. Jak się okazało, najnowsza książka Edwina Bendyka, prawiąca o kolejnych fazach kapitalizmu, skłania do wielu refleksji. - Dziś źródłem wartości nie jest praca rąk, lecz praca intelektu - tłumaczył istotę dzisiejszego kapitalizmu dziennikarz.


  - Mam wrażenie, trzymając te trzy książki w ręku, jakbym trzymał w ręku bibliotekę - mówił o bibliografii Bendyka prowadzący spotkanie prof. Czapliński. Podkreślał, że czytając jego książki, nadąża tylko do pewnego momentu. Zapewne dlatego pojawiło się tyle pytań "do". Zastanawiające było choćby to, dlaczego wojnę Bendyk traktuje jako medium i na czym polega niebezpieczeństwo dzisiejszego świata. - Wojna jest procesem socjotwórczym - wyjaśniał autor książki - Miłość może zostać częścią wyposażenia wojennego i tak się dzieje - dodał.

  Edwin Bendyk, absolwent chemii, który dawniej pasjonował się ruchem atomów, a obecnie ruchem innowacji, w swojej najnowszej książce przestrzega przed katastrofą, w swoich przemyśleniach odwołuje się do wydarzeń historycznych, m.in. do I wojny światowej. Wskazuje, że na życie społeczne wielki wpływ mają technologie. Zastanawia się nad przyszłością, dając czytelnikowi do zrozumienia, że rewolucja jest niemożliwa, a kapitalizm jest światem.

  Spotkanie w Bookareście było drugim w nowej lokalizacji księgarni. Kilka dni temu została ona przeniesiona do Atrium, za rzeźbę Mitoraja. Od tej pory podczas spotkań literackich są zbierane pieniądze na Fundację Bookarest, wstęp na dzisiejszą debatę kosztował 3 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo