Konin: Zderzenie autobusu z ciężarówką. Biegły obalił wersję...

  Konin: Zderzenie autobusu z ciężarówką. Biegły obalił wersję kierowcy

  Izabela Kolasińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Przeszło trzy godziny przesłuchiwał Sąd Okręgowy w Koninie biegłego z Ośrodka Badań Wypadków Drogowych w sprawie katastrofy, jaka wydarzyła się w grudniu 2008 roku na obwodnicy Koła. W zderzeniu autobusu PKS z ciężarówką zostało rannych ponad 40 osób.
  O spowodowanie tego wypadku prokuratura oskarżyła Leona R. z Szamotuł, kierowcę scanii.
  Biegły na podstawie późniejszych wyjaśnień oskarżonego przygotował kolejną symulację wypadku.

  - Ta wersja jest wewnętrznie niespójna. To zdarzenie nie mogłoby w takich okolicznościach zaistnieć - mówił dr Bolesław Parulski, tłumacząc, że jest wykluczone, żeby kierowca ciężarówki widział przez 17 sekund zielone światło, bo to by oznaczało, że autobus i poprzedzające go dwa auta wjechały na skrzyżowanie na czerwonym świetle. A temu przeczyły inne ustalenia.

  Opinie ekspertów nie są także korzystne dla kierowcy autobusu PKS. Wynika z nich, że on również przyczynił się do wypadku w ten sposób, że niewłaściwie obserwował skrzyżowanie, bo - jak twierdzi - nie widział nadjeżdżającej od strony Warszawy scanii. Dostrzegli ją za to pasażerowie.

  Przepisy mówią, że mimo zielonego światła nie powinno się wjeżdżać na skrzyżowanie, gdy bezpieczny przejazd jest niemożliwy. Ale to samo można by wytknąć kierowcy ciężarówki.

  Biegły stwierdził ponadto, że sygnalizacja na feralnym skrzyżowaniu działa niewłaściwie, bo kierowcy mają zbyt mało czasu na jego opuszczenie i na jego środku przydałby się drugi sygnalizator. Sprawa wróci na wokandę na początku kwietnia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo