Archiwum: "Światowid. Ilustrowany Kurjer Tygodniowy" dla...

  Archiwum: "Światowid. Ilustrowany Kurjer Tygodniowy" dla Teatru Wielkiego

  BOK

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Archiwum Teatru Wielkiego w Poznaniu wzbogaciło się o kolejny materiał z okresu międzywojennego. Urząd Miasta przekazał teatrowi gazetę z 17 grudnia 1927 r. Jest to "Światowid. Ilustrowany Kurjer Tygodniowy".
  Znajduje się w nim informacja o premierze teatralnej, opatrzona dużym zdjęciem. Czytamy w niej m.in. "Ostatnio Teatr Wielki w Poznaniu wystawił z niebywałym sumptem operę Ponchielliego "La Gioconda".

  - Z okresu międzywojennego nie mamy zbyt dużo materiałów - mówi Tadeusz Boniecki, kierownik archiwum artystycznego teatru. - Archiwa są skąpe w informacje z tamtego czasu. Posiadamy 40-50 programów oraz około 100 zdjęć.


  We wspomnianej gazecie została również umieszczona wzmianka o wydarzeniu, które miało miejsce na Ławicy. Odbyła się tam uroczystość wręczenia nagrody (dyplom, pieniądze i rower) Arturowi Pannwitzowi (Niemiec obywatelstwa polskiego), który "z narażeniem życia własnego uratował od niechybnej śmierci w płomieniach lotnika śp. Koreckiego".

  Magistrat "Światowida" otrzymał od Andrzeja Trymerskiego, mieszkańca Płocka, który darzy Poznań sympatią i od czasu do czasu podsyła pocztówki, materiały czy pisma sprzed lat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo