Wielkopolska: Minister zamknie trzy WKU, bo szuka...

  Wielkopolska: Minister zamknie trzy WKU, bo szuka oszczędności

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Trzy wielkopolskie Wojskowe Komendy Uzupełnień mają zostać zlikwidowane. Chodzi o Gniezno, Turek i Ostrów Wlkp. Młodzi ludzie z tych miejscowości będą stawać przed wojskowymi komisjami kwalifikacyjnymi w innych wielkopolskich miastach.
  Zamknięte zostaną także WKU w innych województwach. Ze 123 działających obecnie komend ma zostać 85. MON szuka w ten sposób oszczędności. Jak napisała wczorajsza "Gazeta Wyborcza", będzie to 82 mln zł rocznie. Projekt rozporządzenia czeka na podpis ministra obrony.

  Zmiany nie ominą także Poznania. - Trzy działające obecnie komendy zostaną rozwiązane, a w ich miejsce powstanie jedna. Jeszcze nie zapadła decyzja, w którym miejscu będzie się ona mieścić - mówi ppłk Konrad Stube, oficer prasowy szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu.

  Do podobnych cięć dojdzie także w innych dużych miastach. Prawdopodobnie zwolnieni cywile nie znajdą zatrudnia w wojskowych strukturach.

  W przeszłości WKU zajmowały się przymusowym poborem do zasadniczej służby wojskowej. Po wprowadzeniu armii zawodowej ich rola uległa zmianie. Obecnie współuczestniczą w kwalifikacji, prowadząc ewidencję osób zdolnych do służby. Przeprowadzą także nabór do Narodowych Sił Rezerwowych. Do tej służby mają należeć cywile, którzy w razie zagrożenia będą gotowi do mobilizacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo