Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieodpowiedzialność, czyli jak zapomnieć o operacji

Katarzyna Kamińska
W  niektórych przychodniach pacjenci pilnują swoich miejsc w kolejce i nie opuszczają wizyt
W niektórych przychodniach pacjenci pilnują swoich miejsc w kolejce i nie opuszczają wizyt fot. PAWEł NOWAK / POLSKAPRESSE
Na siedem planowanych operacji jednego dnia w klinice przy Przybyszewskiego odbyły się tylko dwie. Dlaczego? Bo na zaplanowane wcześniej zabiegi nie zgłosili się pacjenci.

- To jest ogromny problem - przyznaje dr Krystyna Mackiewicz, dyrektor szpitala klinicznego im. Heliodora Swięcickiego w Poznaniu. - Pacjenci zapisują się na zabiegi w kilku miejscach, ale po wykonanej operacji nie informują pozostałych szpitali, że już nie będą korzystali z ich usług.

A gdy zaplanowany jest zabieg operacyjny w gotowości jest zespół, przygotowana sala operacyjna - wszystko odpowiednie dla danego pacjenta. Trudno w takiej sytuacji znaleźć "zastępstwo". Tym bardziej że szpital obowiązują procedury i przepisy, które na przykład uniemożliwiają wykonanie zabiegu pacjentowi, który zgłosiłby się tego dnia akurat do szpitala i "pasowałby" do operacji.

- Nas obowiązują kolejki - wyjaśnia dyrektor Mackiewicz. - Wzięcie kogoś z zewnątrz jest niezgodne z przepisami.
Kolejki będące zmorą pacjentów w przychodniach specjalistycznych też mogłyby być w niektórych poradniach krótsze, gdyby nie niefrasobliwość pacjentów.
- Na 436 pacjentów przychodni nefrologicznej w styczniu do lekarzy nie zgłosiło się 95 - mówi Renata Wiertel, koordynatorka zespołu poradni przy Przybyszewskiego w Poznaniu. - A na zapisanych 83 w poradni chorób metabolicznych, na wizytę nie stawiło się 41.

To blisko połowa wszystkich zapisanych. Najbardziej swojego miejsca w kolejce pilnują pacjenci endokrynologów.
- Na 774 pacjentów, którzy się zgłosili, na wizyty nie stawiło się zaledwie 25 - mówi Renata Wiertel. - Jeśli pacjent odpowiednio wcześnie zadzwoni i uprzedzi, że nie może przyjść, to rejestratorki starają się uzupełnić brak w kolejce dzwoniąc do następnych pacjentów z listy oczekujących.
Na 5757 pacjentów przyjętych w poradniach przy Przybyszewskiego, na wizyty nie stawiło się 1016 osób, czyli 17,6 proc!

Według informacji wielkopolskiego NFZ wśród ponad 29 tysięcy pacjentów czekających na zaledwie 6 różnych zabiegów, między innymi na angioplastykę, zabiegi usunięcia zaćmy i endoprotezoplastykę stawu biodrowego, z zabiegu - z różnych względów - zrezygnowało 22 proc. osób. Z tego zaledwie jedna trzecia poinformowała wcześniej, że z wizyty nie skorzysta.

Są takie przychodnie, w których pacjenci pilnują swoich miejsc bardziej niż w innych.
- Praktycznie zjawisko opuszczania wizyt nie istnieje w przychodni hematologicznej przy ul. Szkolnej - przekonuje Stanisław Rusek, rzecznik szpitala miejskiego im. Strusia w Poznaniu. - Pacjenci bardzo pilnują terminów również u kardiologów.

- W naszych poradniach to rzadkość - dodaje Krzysztof Nowakowski, zastępca dyrektora Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznego Usług Medycznych. - Nasi pacjenci są przez nas nauczeni, że jeśli lekarz z jakiegoś powodu nie może przyjmować, to oni są o tym informowani, więc gdy sami przyjść nie mogą, też nas o tym informują.

To, że o zamiarze zrezygnowania z wizyty lekarskiej należy poinformować, regulują w Polsce przepisy. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej wyraźnie mówi iż: "w przypadku, gdy świad-czeniobiorca nie może stawić się u świadczeniodawcy (...) lub gdy zrezygnował ze świadczenia opieki zdrowotnej, jest on obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym świadczeniodawcę". W praktyce nie zawsze jednak tak się dzieje, a możliwości dyscyplinowania pacjentów niestety nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nieodpowiedzialność, czyli jak zapomnieć o operacji - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski