Walentynki w liczbach... narodzin

  Walentynki w liczbach... narodzin

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dzień świętego Walentego zawładnął umysłami młodych ludzi w Polsce. Czy miłosne uniesienia, w które ów dzień obfituje, skutkują większą liczbą urodzin po dziewięciu miesiącach?
  - W naszej klinice tego efektu nie jesteśmy w stanie zauważyć - zastrzega Lesław Ciesiółka, rzecznik prasowy Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ulicy  Polnej w Poznaniu. - Co dzień rodzi się u nas bowiem bardzo dużo dzieci. Potwierdzić mogę jedynie, że generalnie porodów przyjmujemy więcej niż przed rokiem.

  - Zdecydowanie większa liczba poczęć przypada na czas wakacji - tłumaczy Mariola Ropacka, konsultant wojewódzki ds.
  położnictwa i ginekologii. - Wówczas na dłuższy czas wyeliminowany zostaje element stresu, a urlopy z kolei sprzyjają życiu rodzinnemu. Walentynki, czyli jeden dzień, ewidentnie na to nie wpływa.

  - Nie są mi znane dane na ten temat - potwierdza dr Krzysztof Bondyra, socjolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Być może  za mniej więcej dziewięć miesięcy, czyli pod koniec roku, odnotowany jednak zostanie znaczny wzrost urodzin. Jeśli tak się stanie, to wpływ na to będzie miała prędzej aura, niż namiętna randka w walentynki.  Przedłużająca się zima i warunki atmosferyczne zniechęcające do wychylania nosa z domu mogą bowiem sprawić, że w okolicach listopada na oddziały położnicze trafi wyż "zimowy".
  - Ciężkie zimy, czy długotrwałe awarie sieci energetycznych to rzeczywiście czynniki sprzyjające prokreacji - śmieje się dr Ropacka.

  - Ostry atak zimy i brak prądu w Waszyngtonie sprawił kiedyś, że wzrosła liczba porodów odpowiednio później - przypomina sobie dr Bondyra.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo