Raport NIK: Ośrodki medyczne zaniedbują sprzęt i go nie...

  Raport NIK: Ośrodki medyczne zaniedbują sprzęt i go nie konserwują

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Liczne zaniedbania wykryła Najwyższa Izba Kontroli sprawdzając wykorzystywanie specjalistycznej aparatury medycznej przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Z raportu NIK wynika, że większość placówek oszczędza na przeglądach i konserwacji sprzętu, co może zagrażać zdrowiu pacjentów. W Wielkopolsce największe nieprawidłowości inspektorzy odkryli w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych.
  Według NIK w POSUM-ie w okresie objętym kontrolą nie przeprowadzano przeglądu technicznego kilkunastu używanych urządzeń medycznych, mimo iż były one w większości wyeksploatowane i przestarzałe. Ponadto część sprzętu nie miała dokumentów potwierdzających dopuszczenie ich do użytku, a ich eksploatację dokumentowano nierzetelnie. POSUM za to bezpodstawnie (jak uważa NIK) wycofał z użytkowania sprawny ultrasonograf i oddał go osobie, która wcześniej przygotowała opinię techniczną o zużyciu urządzenia. Tymczasem nie wskazywała na to dokumentacja eksploatacji ultrasonografu.

  Inspektorzy odkryli także, że w POSUM-ie od 6 lat leżał w magazynie endoskop-gastrofibrylator oraz wideogastroskop, które były wyposażeniem nieistniejącej od 2002 roku poradni gastroenterologicznej. Ponadto zwrócili uwagę na wadliwe (naruszające przepisy skarbowe) prowadzenie ksiąg rachunkowych w tej placówce. Nie poddawano przeglądom technicznym również znacznej części urządzeń w Zakładzie Opieki Zdrowotnej Poznań-Jeżyce oraz stosowano sprzęt bez dopuszczenia do użytkowania. Używany w tym ZOZ-ie aparat rentgenowski z 1993 roku nie spełniał wymogów technicznych i nie był bezpieczny dla pacjentów i personelu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo