Kalisz: Cenny zabytkowy most może runąć

  Kalisz: Cenny zabytkowy most może runąć

  Andrzej Kurzyński

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Czy mostowi Kamiennemu, jednemu z cenniejszych zabytków architektonicznych Kalisza grozi katastrofa budowlana? Jedna z balustrad niebezpiecznie odchyliła się w stronę rzeki i sprawia wrażenie jakby za chwilę miała runąć, a elementy mostu wykonane z piaskowca zaczynają pękać.
  Sprawą zainteresowaliśmy szefową kaliskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków w Poznaniu. - Balustrada faktycznie jest odkształcona, co potwierdzili nasi pracownicy. W najbliższym czasie dokonana zostanie ekspertyza techniczna - mówi nam Beata Matusiak. - 18 lutego zbierze się specjalna komisja.

  Z dokonaniem szczegółowych oględzin nie zwlekał jednak Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu, który na co dzień odpowiada za stan mostu.
  Już od jutra ZDM wprowadza zmiany w organizacji ruchu na moście. Samochody będą mogły poruszać się z prędkością maksymalnie 10 kilometrów na godzinę. Sama jezdnia wiodąca przez przeprawę zostanie zwężona do trzech metrów. Zamknięty zostanie też chodnik po prawej stronie mostu patrząc w kierunku ratusza. Piesi będą mogli poruszać się wygrodzoną częścią ulicy. - Balustrada odchyliła się bardzo niebezpiecznie i dlatego musieliśmy natychmiast reagować - wyjaśnia Krzysztof Gałka, dyrektor ZDM w Kaliszu.

  Most Kamienny na Prośnie, zwany też Aleksandryjskim jest najstarszym mostem w mieście. Został wzniesiony w latach 1825-1826. Jest on częścią ulicy Śródmiejskiej, która prowadzi do ścisłego centrum miasta. Na razie nie wiadomo co jest powodem uszkodzeń.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo