Jezioro Gopło: Inspektorzy badają zarzuty ekologów

  Jezioro Gopło: Inspektorzy badają zarzuty ekologów

  Radosław Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali próbki wody pompowanej z budowanej odkrywki Tomisławice do Gopła. Badania mają sprawdzić, czy do jeziora trafia skażona woda.
  Badanie prowadzone jest po zawiadomieniu przez ekologów, że do Gopła trafia woda z przekroczonymi normami żelaza oraz manganu. Wcześniej na zlecenie Związku Gmin Zlewni Gopła badania prowadzili naukowcy z uniwersytetów w Poznaniu i Toruniu. Wykazano, że zawartość żelaza w pobranych próbkach przekraczała od 8 do 190 razy maksymalne dopuszczalne polskim prawem stężenie tego pierwiastka dla wód ściekowych. Natomiast zawartość manganu przekraczała od 200 do 800 razy maksymalne stężenie określone w pozwoleniu środowiskowym inwestycji.


  Konińska kopalnia zaprzecza tym doniesieniom. Według Arkadiusza Michalskiego, głównego specjalisty do spraw ochrony środowiska w KWB "Konin", kopalnia prowadzi swoje badania, które nie wykazały żadnych przekroczeń norm.

  Z kontroli zadowoleni są ekolodzy z Greenpeace, którzy wspierają nadgoplańskie samorządy w walce z kopalnią. - Cieszymy się, że inspektor ochrony środowiska zareagował na nasz alarm i sprawdzi skład wód zrzucanych przez kopalnię do Gopła. Mamy nadzieję, że do udziału w poborze próbek zostaną zaproszeni przedstawiciele lokalnej społeczności, jest to przecież kluczowa sprawa dla mieszkańców okolic jeziora. Liczymy też na to, że w przypadku potwierdzenia przekroczenia norm środowiskowych inspektor podejmie stosowne działania, by zatrzymać skażenie środowiska - mówi Magdalena Zowsik z Greenpeace.

  Stanisław Wasilewski, kierownik konińskiej delegatury WIOŚ, mówi, że próbki wody zostaną przebadane w autoryzowanym laboratorium, a wyniki powinny być znane w przyszłym tygodniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo