Kościan: Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki

  Kościan: Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki

  Karolina Sternal

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Mieszkańców Kościana czekają podwyżki wody i ścieków. Wyższe wpływy do kasy Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji z tego tytułu nie oznaczają wcale więcej pieniędzy na inwestycje. Podwyżki są konieczne, gdyż rosną koszty przedsiębiorstwa.
  Jak przekonuje kierownik MZWiK w Kościanie - to prąd oraz stan techniczny oczyszczalni ścieków mają największy wpływ na wzrost kosztów. - Wydatkowana na energię elektryczną kwota rośnie - zaznacza Jerzy Zamelczyk. - W 2007 roku było to 584 tys. złotych, w 2008 roku 745 tys., a w 2009 wydaliśmy aż 907 tys. złotych. W tym roku planujemy, że za energię elektryczną zapłacimy ponad milion złotych i to przy niewielkich wahaniach jej zużycia.


  By zmniejszyć wydatki, skorygowano czas pracy niektórych urządzeń i wymieniono część oświetlenia na energooszczędne. O wiele gorzej wygląda sprawa oczyszczalni, która od 10 lat nie przechodziła poważniejszej modernizacji. Wymagające napraw urządzenia i przestarzałe technologie powodują, że ich użytkowanie sporo kosztuje.

  Miasto ma też do odrobienia zaległości związane z zapewnieniem dostaw wody. Przeprowadzone dopiero w ubiegłym roku inwestycje - budowa zbiornika retencyjnego i dwóch studni, dają szansę, że nie powtórzą się historie z poprzednich lat, kiedy to mieszkańcy nie mieli wody w kranach. By jednak szansa zamieniła się w pewność, w tym roku MPWiK kupi agregat, by w wypadku wyłączenia prądu utrzymać ciśnienie wody. Zakład będzie też wymieniał przyłącza tam, gdzie będą remontowane drogi. Pomimo dużych potrzeb, nie uda się przeprowadzić więcej inwestycji, nie podnosząc jeszcze bardziej cen.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo