Kolej: 30 tysięcy złotych za dobrowolne odejście z pracy

  Kolej: 30 tysięcy złotych za dobrowolne odejście z pracy

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nawet 30 tysięcy złotych otrzyma każdy kolejarz, który dobrowolnie odejdzie z pracy w spółce Przewozy Regionalne. W kraju zwolnionych ma być 700 pracowników. W Wielkopolsce wnioski złożyły jak na razie dwie osoby.
  Rada Nadzorcza Przewozów Regionalnych zaproponowała pracownikom dobrowolne zwolnienia, ale...
  - Decyzje dotyczące konkretnego pracownika podejmą dyrektorzy zakładów po przeanalizowaniu jego roli w spółce oraz aktualnej sytuacji zawodowej i życiowej pracownika - wyjaśnia Piotr Olszewski, rzecznik spółki Przewozy Regionalne. A to oznacza, że nie każdy kto będzie chciał odejść, będzie mógł to zrobić. Zainteresowani mają złożyć swój wniosek do końca marca. - Odchodzący otrzymają po 15 tys. zł zachęty i ustawowo przysługującą odprawę. Łącznie może to być nawet 30 tys. zł - tłumaczy Jerzy Kriger, dyrektor departamentu transportu Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

  W wielkopolskim oddziale można by się spodziewać zwolnienia nawet kilkudziesięciu zatrudnionych. Jednak zdaniem związków zawodowych, działających w poznańskim Zakładzie Przewozów Regionalnych, zwolnień nie będzie wiele. Z pracy będą mogli odejść przede wszystkim pracownicy działu obsługi taboru, czyli osoby o najniższych kwalifikacjach.

  Jak twierdzi Włodzimierz Wilkanowicz, dyrektor Zakładu Przewozów Regionalnych w Poznaniu nie spodziewa się wielkiej lawiny podań o zwolnienia. Na razie wnioski są dwa. Znacznie więcej jest zapytań ze strony pracowników.

  - W listopadzie ubiegłego roku przygotowałem program restrukturyzacyjny. Wynika z niego, że pracy może zabraknąć dla co najwyżej 40 osób. Ta liczba zmienia się, ponieważ uruchomiliśmy pociągi "interregio", a ponadto będziemy świadczyć usługi dla spółki Intercity - zapowiada dyrektor Wilkanowicz.

  Wcześniej ponad dwudziestu pracowników, o których wiadomo było, że nie będzie dla nich pracy przeniosło się do innych spółek kolejowych.
  Obecnie największy w kraju przerost zatrudnienia jest w zakładzie PR w województwie śląskim. W Wielkopolsce natomiast brakuje około 80 pracowników. Program restrukturyzacji pokazał, że potrzeba specjalistów na jednych stanowiskach a na innych pracowników jest zbyt wielu. Stąd propozycja odejścia. Ale dlatego też część członków załogi ma szansę na przekwalifikowanie.

  Wielkopolskie PR będą poszukiwały kandydatów m.in. na konduktorów. Potrzebni są też maszyniści. Tych spółka może tylko "podebrać" z innych spółek kolejowych. W styczniu ubiegłego roku w wielkopolskich PR pracowały 1664 osoby. 31 grudnia 1575 osoby, a w ostatnim dniu tego roku pracowników ma być 1618.

  Przewidywany koszt realizacji porozumienia w kraju to około 21 milionów złotych. Redukcja zatrudnienia już po roku ma spółce przynieść oszczędności.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no jakaś to opcja jest

  nitka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 14

  może nie wykorzystałam każdej opcji żeby lżej mi było, ale zawsze miałam reakcję alergiczną na banki i wszystko co bankowe. nie chciałam brzmieć jak malkontent , wiem, że inni gorzej mają, ale po...rozwiń całość

  może nie wykorzystałam każdej opcji żeby lżej mi było, ale zawsze miałam reakcję alergiczną na banki i wszystko co bankowe. nie chciałam brzmieć jak malkontent , wiem, że inni gorzej mają, ale po prostu czasami ręce opadają. za info o debecie dziękuję - sprawdzę - może jak zapoznam się ze szczegółami to alergia będzie mniejsza i się zdecyduję.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @nitka

  nazir (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

  nikt nie mowil, ze lekko bedzie, ale tez przyznam, ze czasami, to niekoniecznie musi byc az tak ciezko. ja sie w pewien sposob czasami ratuje debetem w koncie, co sobie w getinie zalozylem, a ze...rozwiń całość

  nikt nie mowil, ze lekko bedzie, ale tez przyznam, ze czasami, to niekoniecznie musi byc az tak ciezko. ja sie w pewien sposob czasami ratuje debetem w koncie, co sobie w getinie zalozylem, a ze jest bez oprocentowania, to takie rozwiazanie kosztowo nie bolizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cegielski FSA masowe zwolnienia ludzi !!!

  er (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 14

  H. Cegielski - Fabryka Silników Agregatowych i Trakcyjnych Sp. z o.o. od poniedziałku 15.02.2010 masowo zwalnia pracowników i rzaden z dziennikrzy sie nie zainteresuje !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez paniki

  majka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 10

  bez paniki, miałam podobną sytuacje, dopóki nie znajdziesz lepszej pracy możesz się poratować się Agrafką w getinie, cześć kasy z wypłaty dostaniesz nieco wcześniej więc nie bedzisz wyczekiwać do...rozwiń całość

  bez paniki, miałam podobną sytuacje, dopóki nie znajdziesz lepszej pracy możesz się poratować się Agrafką w getinie, cześć kasy z wypłaty dostaniesz nieco wcześniej więc nie bedzisz wyczekiwać do 1go, a z czasem miejmy nadzieję coś fajnego znajdziesz i nawet zaczniesz odkładać, buziaczki dla Ciebie, głowa do góry!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ładna kasa

  nitka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 19

  taka gotówka rozwiązałaby wiele moich problemów. I pozwoliła na spokojne szukanie lepszej pracy. A tak :| mała wypłata, beznadziejna robota, wysokie rachunki. I walka co miesiąc.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo