Polska wsłucha się w poznaniaków

  Polska wsłucha się w poznaniaków

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Raz Dwa Trzy i Alians - 7 lat. Strachy Na Lachy - 5 lat. Muchy - 3 lata. Tyle czekaliśmy na nowe, autorskie piosenki zespołów rodem z Wielkopolski, których liderzy powszechnie uważani są za mistrzów w pisaniu zapadających w pamięć tekstów.
  Ich nowe płyty ukażą się w ciągu najbliższego miesiąca i - sądząc po tym, co już udało nam się usłyszeć - Polska chętnie wsłucha się w utwory poznaniaków.

  Najszybciej, bo już 22 lutego, poznamy nowe piosenki Strachów Na Lachy - grupy, która wyłoniła się z postpunkowej Pidżamy Porno. Nostalgiczny, "małoojczyźniany" hymn "Piła tango" rozkręcił zainteresowanie Strachami nie tylko wśród starych wielbicieli Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego, ale dał też zespołowi przepustkę do radiowych list przebojów.

  Najlepszy dowód to losy "Żyję w kraju" - piosenki zapowiadającej czekającą na premierę "Dodekafonię".
  Pełen goryczy akt zwątpienia nie tyle w Polskę, co w Polaków, zaśpiewany zresztą ich knajackim językiem (refren: "Żyję w kraju, w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ch...") niespodziewanie zdobył szczyt konserwatywnej listy Trójki.

  Jaki będzie cały nowy album Strachów? Zespół trzyma jeszcze wiele szczegółów w tajemnicy, ale przecieki z koncertów nie pozostawiają złudzeń. Strachy wyciągnęły wnioski z faktu, że na żywo najlepiej sprawdza się napędzana elektroniczno-tanecznym rytmem "Raissa" i według tego przepisu zbudowały co najmniej kilka nowych piosenek - m.in. zaprezentowane w piątek w Esce Rock "Ostatki - nie widzisz stawki".

  "Dodekafonia" ukaże nie tylko na CD, ale też po raz pierwszy w historii zespołu na dwupłytowym winylu. Z okładki smutno spogląda Don Kichot - charakterystyczny motyw z prac "nadwornego" grafika zespołu, Vahana Bego.

  Tydzień po Strachach, 1 marca na półki sklepów muzycznych trafi pierwsze nowe dzieło Raz Dwa Trzy. Grupa w ostatnich latach nagrywała utwory innych autorów (Osiecka, Młynarski), podobnie zresztą jak Strachy Na Lachy. 11 utworów, których mogliśmy posłuchać przed premierą dzięki uprzejmości Katarzyny Siewruk z firmy 4 Ever Music, wiąże enigmatyczny tytuł "SkąDokąd".

  - Coraz dobitniej zdajemy sobie sprawę z tego, że najważniejsze jest to, co dzieje się w czasie teraźniejszym. Tu i teraz, lecz pomiędzy ludźmi, pomiędzy ważną dla tożsamości każdego z nas przeszłością, a przekorną i nieodmiennie budzącą nadzieję, przyszłością. Dlatego nie tyle pytamy "Skąd, dokąd?", ile usiłujemy odnaleźć się w napotkanym miejscu, czasie i przestrzeni - mówi Adam Nowak.

  Album zapowiada singiel "Dalej niż sięga myśl", który zarówno tematyką, jak i muzycznym charakterem dobrze reprezentuje całość. Myśli Adama Nowaka wędrują ku sprawom ostatecznym i nawet gdy w tle słuchać pogodne dźwięki sekcji dętej ("Już"), to słowa kierują słuchacza w stronę trudnej refleksji. Szykuje się płyta niełatwa w odbiorze, której muzyczna szlachetność - wynikająca choćby z dominujących brzmień akustycznych - nie podlega dyskusji. Choć zespół ma korzenie zielonogórsko-toruńskie, to obecność w tym zestawieniu poznańskich premier usprawiedliwia miejsce urodzenia i dorastania charyzmatycznego wokalisty i autora tekstów Raz Dwa Trzy Adama Nowaka.

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo