Poznańskie ZNTK pójdą pod młotek?

  Poznańskie ZNTK pójdą pod młotek?

  Rafał Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wypłacenie w piątek części zaległych wynagrodzeń pracownikom poznańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego nie spowoduje zakończenia protestów w spółce. Załoga chce bowiem jak najszybciej otrzymać pozostałe należne pensje, także za ostatni miesiąc.
  - Pracownicy czekali w zimnie na zaległe wynagrodzenia. Wypłacono tylko rozliczenie października… chyba część, a może całość za listopad. A gdzie reszta?… Koledzy, ja wiem, że każdy grosz wyciągnięty z ich kieszeni jest ważny, ale proszę nie dajcie się traktować jak żebracy!!! - tak skomentował piątkową publikację na naszej stronie internetowej czytelnik o nicku "morgan". Z kolei internautka o nicku "pracownik" napisała: - Ciekawa jestem, kiedy będziemy traktowani jak ludzie. To są nasze pieniądze (bardzo niewielkie) i żebranie o wypłatę jest upokarzające i uderza w naszą godność.

  Jak poinformowali nas związkowcy w tym tygodniu dojdzie do rozmów w sprawie uregulowania wszystkich zobowiązań wobec załogi poznańskich ZNTK.
  Jak się okazuje, brak wypłat i protesty załogi nie są jedynym problemem władz fabryki przy ul. Roboczej w Poznaniu. W połowie lutego sąd zajmie się wnioskiem o ogłoszenie upadłości firmy Sigma, która jest większościowym akcjonariuszem ZNTK w Poznaniu.

  Na razie nie wiadomo, jak sprawa się zakończy. Pewne jest natomiast to, że największym majątkiem Sigmy są właśnie akcje poznańskich zakładów. Dlatego też wierzyciele Sigmy wystąpili do sądu o ich zabezpieczenie, co już zresztą nastąpiło. Obrót akcjami ZNTK jest obecnie niemożliwy.

  Decyzja sądu w sprawie Sigmy będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego istnienia ZNTK. Jeśli bowiem sąd uzna, że upadłość to jedyne rozwiązanie, to wówczas sprawami firmy zajmie się syndyk. Aby zaspokoić wierzycieli, będzie on musiał m.in. zbyć akcje ZNTK Poznań.

  Obecnie największym majątkiem spółki są tereny przy ul. Roboczej. To ponad 20 hektarów w centrum Poznania. Szkopuł w tym, że część gruntów nie należy już do zakładów, ale do osób prywatnych.

  Jak już informowaliśmy, prezes Sigmy, Zbigniew M., zaciągał wielomilionowe pożyczki, które poręczał majątkiem poznańskiej spółki. W wyniku jego działania poznańskie ZNTK straciły już część praw do tych terenów.

  Grożąca upadłość Sigmy nie jest jedynym problemem Zbigniewa M., który zasiada również w radzie nadzorczej ZNTK. Prokuratura Rejonowa Poznań Wilda oskarżyła go m.in. o przywłaszczenie majątku. Chodzi o lokomotywy, które Zbigniew M. miał sprzedać, choć nie należały do niego. Ich wartość oszacowano na około 8 mln zł. Za ten czyn grozi M. nawet 10 lat pozbawienia wolności.

  W czerwcu ubiegłego roku ujawniliśmy natomiast, że mimo kłopotów z płynnością finansową firmy Sigma, prezes Zbigniew M. otrzymał wynagrodzenie w wysokości 16,5 mln zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cegielski Poznań tonie ....

  er (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  W FSA szykują sie masowe zwolnienia. Na razie pocichaczu związki dostały listy ponad 100 osób do zwolnienia. A matka córka HCP W2 ma W9 w du.... tragedia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest efekt.........

  Bogdan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  To jest efekt rządzenia solidaruchów w Polsce. Chcieli być lepsi od komuchów, jak tylko dostaną się do władzy i koryta. Czały czas przeprowadzaja dekomunizację w kraju, tzn. wedłuch nich...rozwiń całość

  To jest efekt rządzenia solidaruchów w Polsce. Chcieli być lepsi od komuchów, jak tylko dostaną się do władzy i koryta. Czały czas przeprowadzaja dekomunizację w kraju, tzn. wedłuch nich rozwalająduże zaklady pracy takie jak np. ZNTK w całej Polsce, Cegielski, Stocznie Polskie, Górnictwo i Hutnictwo, Swarzędz Meble itp. teraz czas na kolej PKP. Ciekawe co jeszcze zmajstrują, bo do góry tylko się źrą o koryto i wszystko rozwalają. Przypomnijcie mi drodzy internauci co jeszcze zostało lub zostanie przez solidaruchów zniszczone. Po to walczyli z komuchami, zeby były takie efekty z ludźmi pracy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  roszczarowany

  ppppp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  To są skutki chorej prywatyzacji,zakład budowany przesz 100lat został zniszczony.Jeżeli władza będzie dużej to popierać to w Polsce nie będzie dobrze.Historia lubi się powtarzać 1956r.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZNTK

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  za to co zrobili kolejni prezesi to powinni już dawno siedzieć w więzieniu. Ale tu prawo nie działa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla prezesa kasa się znajdzie ...

  Zibi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Dla prezesów firm zawsze się znajdzie kasa, a dla zwykłych pracowników już nie ! Ciekawe jak taki prezes może spać po nocach i patrzeć rano w lustro.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo