Kłodawa: Kopalni soli nie jest potrzebna prywatyzacja

  Kłodawa: Kopalni soli nie jest potrzebna prywatyzacja

  Izabela A. Kolasińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poseł Ryszard Zbrzyzny z SLD, członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa i Komisji Gospodarki spotkał się dzisiaj ze związkowcami i przedstawicielami zarządu Kopalni Soli Kłodawa.
  W przedsiębiorstwie narasta ferment, bo - mimo protestów górników - Ministerstwo Skarbu Państwa chce przekazać akcje kopalni Agencji Rozwoju Przemysłu. Po restrukturyzacji kłodawska solnica ma być sprywatyzowana.

  - Jeżeli firma daje sobie radę, przysparza korzyści, ma pieniądze na rozwój, to ja nie rozumiem tej prywatyzacji. Pytanie: czemu ma ona służyć? Prywatyzować można, jeżeli nie mamy rynku zbytu, kiedy potrzebujemy nowych technologii lub kiedy potrzeba kapitału.
  Które z tych kryteriów w przypadku Kłodawy ma zastosowanie? Dzisiaj nie widzę żadnego - mówił poseł Zbrzyzny. Jak zauważył parlamentarzysta, ARP niedługo nie będzie miała pieniędzy na pomoc przejmowanym przedsiębiorstwom.

  - Agencja dostaje pieniądze z odpisów od przychodów z prywatyzacji. Na fundusz restrukturyzacji przedsiębiorstw odpisuje się dzisiaj 15 procent przychodu. Propozycja tego rządu to 3 procent. Są to śladowe wielkości, które nie dadzą tej agencji żadnej szansy zainwestować w jakiekolwiek nowe przedsię-wzięcia - tłumaczył poseł. - W tym działaniu nie ma żadnej logiki ani ciągłości. Całe przychody z prywatyzacji będą dobrem konsumpcyjnym, a nie inwestycyjnym.

  Górnicy z Kłodawy twierdzą, że nie boją się prywatyzacji, ale brak informacji o kierunkach działań ARP wobec ich spółki rodzi wiele obaw o zatrudnienie, o inwestycje i przyszłość samej kopalni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo