Poznań: Dodatkowe miliony dolarów na igrzyska

  Poznań: Dodatkowe miliony dolarów na igrzyska

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Rada Miasta zgodziła się dzisiaj na pożyczenie dodatkowo 15 milionów dolarów w przypadku, gdyby Poznań otrzymał prawo do organizacji drugich Letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 r.
  Budżet na tę imprezę przedstawiony przez stolicę Wielkopolski wynosi 64,74 mln dolarów. Około 68 proc. wszystkich wpływów zostało zagwarantowanych w formie subsydiów przez rząd, region oraz miasto. Jednak komisja oceniająca Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI) uważa, że fundusze na pokrycie kluczowych wydatków (m.in. na obiekty, sprzęt sportowy, transport czy zarządzanie wioską olimpijską) są niewystarczające.

  Dlatego prezydent postanowił zwrócić się do radnych o zgodę na zaciągnięcie dodatkowych zobowiązań. Dzięki deklaracji zwiększenia budżetu na igrzyska Poznań może zyskać satut w walce o ich organizację.

  - Nie dołączymy stanowiska rady do oficjalnej dokumentacji, bo ona już została złożona - wyjaśnia prezydent Ryszard Grobelny. - Jednak ten fakt wykorzystamy w rozmowach.

  Radni niemal jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się, przyjęli stanowisko w tej sprawie. - Warto zrezygnować nawet z niektórych inwestycji, by mieć gwarancję zdobycia igrzysk młodzieżowych - twierdzi Michał Grześ, radny PiS. Jego zdaniem, uzyskanie praw do organizacji młodzieżowej olimpiady może być wydarzeniem na miarę PeWuKi.

  - Baseny olimpijskie są budowane. W Poznaniu można przeprowadzić zawody w sportach wodnych. Halę Arena należy tylko wyremontować - wymienia atuty Poznania Grześ.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo