Kulturalnik na luty: pod znakiem Chopina i teatru

  Kulturalnik na luty: pod znakiem Chopina i teatru

  Marcin Kostaszuk, MAZ, KAD, JAS, EW

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Koncerty, spektakle teatralne, operowe i kabaretowe, festiwale i recitale - w naszym kalendarium najciekawszych wydarzeń artystycznych z całej Wielkopolski każdy znajdzie coś dla siebie
  6 i 19 lutego

  Kabareciarnia Laskowika


  Zobaczyć na jednej scenie Zenona Laskowika i Jacka Fedorowicza? Rarytas! Tym bardziej warto zawczasu postarać się o bilety na ich występy w Damasławku (6 lutego, godziny 16.30 i 19) oraz w poznańskim kinie Apollo (19 lutego, godziny 17.30 i 20).

  Damasławek, Gminny Ośrodek Kultury (ul. Żnińska 9), bilety: 45 zł www.damaslawek.pl Poznań, kino Apollo (ul. Ratajczaka 18), bilety: 60 zł, www.agencjabako.pl

  7 lutego

  Spektakl "Eachtra - Celtycka podróż"


  Poznańscy pasjonaci kultury celtyckiej z zespołu muzycznego JRM Band i grupy tanecznej Celtica zapraszają na premierę multimedialnego widowiska przybliżającego kulturę Irlandii, Szkocji, Walii i Bretanii. Tytuł oznacza podróż - twórcy zabiorą nas w nią do Teatru Muzycznego, podczas dwóch seansów o godzinie 16 i 19.

  Poznań, Teatr Muzyczny (ul. Niezłomnych 1e), bilety: 45 zł www.teatr-muzyczny. poznan.pl

  7 lutego

  Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy


  Alternatywę dla folkloru irlandzkiego, zaproponują w Lesznie gwiazdy kultury cygańskiej z Donem Wasylem na czele. Ich koncert rozpocznie się o godzinie 17.

  Leszno (Miejski Ośrodek Kultury, ul. Chrobrego 3), bilety: 40 zł www.mok.leszno.pl

  12 lutego

  Zostań Gwiazdą Kabaretu


  Kolejna eliminacja festiwalu da publiczności okazję do poznania dwóch młodych formacji kabaretowych: Sakreble ze Zduńskiej Woli oraz Szarpanina ze Szczecina. Magnesem, który zapewne przyciągnie komplet widowni, będzie występ aktora Andrzeja Grabowskiego.

  Poznań, Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8), bilety: 35 zł www.kwadrat-expo.com.pl

  12 i 13 lutego

  Agnieszka Chylińska


  Taneczna piosenka "Nie mogę cię zapomnieć" sprawiła, że Agnieszka Chylińska znalazła nowych słuchaczy, choć rocka podobno się nie wyrzekła... Warto to sprawdzić podczas lutowych koncertów w Poznaniu i Pile.

  Poznań, Broadway Club (ul. Gwarna 9), bilety: 50 zł Piła, Hala MOSiR, (ul. Żeromskiego 90), bilety: 35, 50 zł www.chylinska.com

  13 lutego

  Rock in Arena


  Najbardziej reprezentatywny przegląd rodzimych, rockowych idoli w Poznaniu. Podczas pierwszej edycji imprezy Rock In Arena koncerty zagrają grupy Coma, Hey, Happysad, Muchy, Orchid oraz CF98.

  Poznań, Arena (ul. Wyspiańskiego 33), godzina 16.30, bilety: 55, 65 zł www.go-ahead.pl

  13 lutego

  Freddy Kempf w Filharmonii


  27. edycja najbardziej znanego polskiego festiwalu filmów dla dzieci (i o dzieciach). W konkursie weźmie udział ponad 40 tytułów, nagrody zostaną przyznane przez trzy komisje jurorskie. Wśród festiwalowych premier m.in. nowe filmy Roberta Glińskiego i Emira Kusturicy.

  Poznań, Multikino Stary Browar (ul. Półwiejska 42), www.alekino.com

  14 lutego

  De Mono w Gołańczy


  Walentynkową atrakcją dla mieszkańców Gołańczy będzie występ rzadko oglądanego ostatnio na koncertach zespołu De Mono.

  Gołańcz, Gołaniecki Ośrodek Kultury (ul. Kowalika 1), bilety: 25, 40 zł www.golancz.pl

  15 lutego

  Recital Stanisława Tyma


  Król polskiej komedii, satyryk i felietonista - w każdej z tych ról nie jest trudno wyobrazić sobie Stanisława Tyma. Tym razem zobaczymy go w kabaretowym recitalu.

  Poznań, ODK Pod Lipami (Osiedle Pod Lipami 108a), bilety: 35 zł www.psmwinogrady.pl

  17 lutego

  Miśkiewicz gra Komedę


  Siedem niezapomnianych kompozycji Krzysztofa Komedy usłyszymy w wykonaniu zespołu znakomitego saksofonisty Henryka Miśkiewicza.
  Słupca, Miejski Dom Kultury (ul. Traugutta 5) www.mdk.slupca.pl

  19 lutego

  Podwójna premiera w Operze Poznańskiej


  Wieczór operowy z dwoma dziełami współczesnych polskich kompozytorów. "Jutro" Tadeusza Bairda jest dramatem muzycznym w jednym akcie do libretta Jerzego S. Sito na podstawie sztuki Josepha Conrada. Z kolei "Kolonia karna" Joanny Bruzdowicz to jednoaktowa opera do tekstu Franza Kafki.

  Poznań, Teatr Wielki (ul. Fredry 9) www.opera.poznan.pl

  20 lutego

  New Model Army


  Od lat na różne sposoby udowadniają, że granie alternatywnego rocka oznacza ciągłe poszukiwania nowych, intrygujących brzmień. Kultowa, brytyjska formacja New Model Army rozpocznie 20 lutego w Poznaniu swą trasę koncertową po Polsce.

  Poznań, Blue Note (ul. Kościuszki 76/78), bilety: 49, 59 zł www.bluenote.poznan.pl

  20 lutego

  Amadeus zaprasza


  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus (tym razem pod dyrekcją Anny Mróz) oraz soliści - skrzypaczka Kaja Danczowska, pianistka Justyna Danczowska oraz klarnecista Bartosz Pacan - zagrają utwory Haydna, Francka, Webera i Krajewskiego.

  Poznań, Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), bilety: 20-25 zł www.amadeus.pl

  od 21 lutego

  Festiwal "Chopin nasz współczesny"


  Najważniejszym wydarzeniem Roku Chopinowskiego w Wielkopolsce będzie rozpoczynający się w niedzielę 21 lutego festiwal "Chopin nasz współczesny". Podczas 9 wieczorów usłyszymy nie tylko muzykę klasyczną, bo na projekt ten składają się także koncerty jazzowe, muzyki pop, teatr, a nawet kabaret.

  Festiwal zainauguruje 21 lutego koncert "Geniusz podwójnie narodzony", czyli Chopin i Mozart w wykonaniu cenionej już w świecie, a mającej zaledwie 15 lat japońskiej pianistki Aimi Kobayashi. Nazajutrz o godzinie 19 warto będzie się wybrać na Speaking Concert "Z Żelazowej Woli do Paryża" z udziałem m.in. wykonującego klasykę i jazz pianisty Filipa Wojciechowskiego.

  We wtorek również o godzinie 19 "Chicago Sound": Chopin na jazzowo w wykonaniu mieszkającej od lat w Chicago wokalistki Grażyny Auguścik oraz The Chicago International Trombone Ensemble. W środę kolejna porcja Chopina jazzowego podlanego sosem w stylu pop, czyli Natalia Kukulska z czołowym polskim gitarzystą jazzowym Jarosławem Śmietaną oraz poznański Classic Jazz Quartet. W czwartek koncert "La Musette, czyli Mazurek idzie w Tango": spotkanie z gitarzystą Krzysztofem Pełechem, kontrabasistą Alexandrem Morsey’em i akordeonistą Piotrem Rangno.

  26 lutego pod hasłem "Swing, swing" posłuchamy Chopina w wykonaniu rosyjskiego pianisty jazzowego Leonida Chizhika, saksofonisty Leszka Żądło oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Kolejny dzień festiwalu to spotkanie z legendarną formacją The Swingle Singers: Chopin, ale i The Beatles a cappella! Niedzielny wieczór 28 lutego to Big Chopin Band & Malicki Show, czyli wspólny występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i znakomitego showmana. Na finał, w poniedziałek 1 marca, przygotowano cztery jednoaktówki, zamówione przez Filharmonię Poznańską u Tadeusza Bradeckiego, Cezarego Harasimowicza, Krzysztofa Jaślara i Krzysztofa Zanussiego.
  Tego festiwalu nie wypada przegapić.

  Poznań Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), bilety: 20-50 zł, wejściówki 15 zł, karnety: 400-600 zł www.filharmoniapoznanska.pl

  22 lutego

  Krystyna Janda jako Shirley Valentine


  Bohaterka spektaklu "Shirley Valentine" chciała zwiedzać obce kraje. Jednak od lat wiedzie życie kury domowej i żony... Krystyna Janda w niezapomnianej roli.

  Poznań, Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, godzina 17.30, 20.30, bilety: 90-150 zł, www.teatr- muzyczny. poznan.pl

  26 lutego

  Głos Rock Festiwal: Ten Years After


  Legendarna formacja blues-rockowa dzieliła scenę festiwalu Woodstock z największymi gwiazdami ery rocka. Mimo upływu lat Tean Years After występują nadal w niemal niezmienionym składzie i nie ograniczają się tylko do niezapomnianych piosenek w rodzaju "I’d Like To Change The World" i "I’m Going Home". To pierwszy z cyklu "Głos Rock Festiwal": w marcu zagra w nim zespół RPWL, zaś w kwietniu grupa Gazpacho.

  Poznań, Blue Note (ul. Kościuszki 76/78), bilety: 100, 120, 140 zł www.ranus.pl

  26 lutego

  Nosowska śpiewa Osiecką


  Rzadką okazję do posłuchania wokalistki Hey’a Kasi Nosowskiej w repertuarze z płyty "Nosowska śpiewa Osiecką" będą mieli mieszkańcy Leszna.

  Leszno, Miejski Ośrodek Kultury (ul. Chrobrego 3), bilety: 48 zł www.mok.leszno.pl

  26-28 lutego

  Premiera "Cygańskiej miłości" w Muzycznym


  Zawiedzione nadzieje to rozbudzone pragnienia oraz miłość i nienawiść w niemal siostrzanym uścisku. O tym opowiada romantyczna operetka Franza Lehara, którą przez trzy wieczory będzie można obejrzeć w Teatrze Muzycznym.

  Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, godzina 19, bilety: 30, 44 zł www.teatr-muzyczny.poznan.pl

  27 lutego

  "Czekając na Chopina" w Operze


  Podczas drugiej premiery w Operze Kieszonkowej poznamy nieznane rysy postaci Fryderyka Chopina i jeszcze mniej znane utwory muzyczne, w formule gry salonowej, wymyślonej przez George Sand.

  Poznań Teatr Wielki (ul. Fredry 9) godzina 19.30, bilety: 20, 40 zł

  27 lutego

  Premiera w Kaliszu: "Ja, Hamlet"


  Jubileuszowy sezon kaliskiej sceny jest dobrą okazją, by powrócić do arcydramatu Shakespeare’a. Inscenizacji "Hamleta" podjął się Marek Kalita, który sięgnął po przekład Stanisława Barańczaka, odczytując dramat w kontekście doświadczeń swojego pokolenia.

  Kalisz, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego (pl. Bogusławskiego 1), bilety: 20, 50 zł www.teatr.kalisz.pl

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo