Nie wychowamy sierot z Haiti, adopcje tylko na odległość

  Nie wychowamy sierot z Haiti, adopcje tylko na odległość

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jestem zainteresowana adopcją tych biednych dzieciaczków - to jeden z wpisów na forum poświęconym haitańskim sierotom. - Ciekawe, czy ci wrażliwi ludzie zdecydowaliby się na dziecko z wirusem HIV? - pyta Danuta Cholewa z Krajowego Ośrodka Adopcyjnego. Czy adopcja małego Haitańczyka w Polsce jest realna? - sprawdza Marta Żbikowska.
  W Poznaniu adopcjami zajmują się dwa ośrodki. Żaden jednak nie ma licencji na przeprowadzanie adopcji zagranicznych. - Mali Haitańczycy? To na pewno nie jest prosta sprawa - mówi Romana Chruszcz, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Mediacyjno-Adopcyjnego "Pro Familia" w Poznaniu. - Wszędzie istnieją bowiem procedury chroniące dzieci danego kraju.

  W Polsce prawo do przeprowadzania zagranicznych adopcji mają trzy ośrodki.
  Wszystkie są w Warszawie. W Katolickim Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym o przysposobieniu małych Haitańczyków nikt nic nie wie. - Nasz ośrodek jest powołany do poszukiwania zagranicznych rodzin dla polskich dzieci, których nikt nie chce w kraju - udziela odpowiedzi pracownica warszawskiego ośrodka. - Gdzie w takim razie ma udać się osoba, która chciałaby adoptować sierotkę z Haiti? - Nie wiem - pada szczera odpowiedź.

  Ocean dokumentów


  Realna adopcja na odległość jest bardzo trudna. W każdym bowiem kraju działają organizacje zajmujące się sprawdzaniem kompetencji potencjalnych rodziców. Jeśli rodzice w Polsce chcieliby legalnie adoptować dziecko za pośrednictwem ośrodka adopcyjnego, czekałaby ich długa i żmudna droga.

  - Przysposobienie Haitańczyka jest teoretycznie możliwe, ale doprowadzenie do niego to minimum kilkanaście miesięcy załatwiania formalności - przyznaje Danuta Cholewa, kierownik sekcji ds. adopcji zagranicznych w Krajowym Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym w Warszawie. - Przede wszystkim, zgłaszająca się do nas para musi na początku spełnić nasze wymagania.
  1 3 4 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo