Dobre adresy? Waldorffa, Feldman i Wilhelmiego!

  Dobre adresy? Waldorffa, Feldman i Wilhelmiego!

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Najchętniej zamieszkalibyśmy przy ulicach Jerzego Waldorffa, Krystyny Feldman i Romana Wilhelmiego - tak orzekliście Państwo w naszej internetowej ankiecie. Pytaliśmy, które związane z Poznaniem postaci świata kultury powinny mieć w nim ulicę swego imienia.
  Pretekstem dla sondy była inicjatywa wychowanków słynnego dyrygenta i kompozytora Jerzego Kurczewskiego, którzy wystąpili do Rady Miasta Poznania, z apelem o uczynienie go patronem jednej z arterii. Wniosek wsparło wielu przedstawicieli poznańskiego świata kultury, ma on zatem spore szanse na szczęśliwy finał.

  Nasi internetowi czytelnicy udowodnili zarówno nam, jak i urzędnikom, że kwestia dobrego adresu nie jest im obojętna. W ciągu trzech dni oddaliście Państwo 1117 głosów na zaproponowaną przez nas dziesiątkę wybitnych postaci. Był wśród nich oczywiście także Jerzy Kurczewski, ale jego kandydatura znalazła się dopiero na siódmym miejscu, co zapewne może nieco dziwić.

  Być może wytłumaczeniem jest skład czołówki. Najwięcej, bo prawie jedną trzecią głosów oddano na Jerzego Waldorffa, związanego z Poznaniem w czasach młodzieńczych, czym od dawna chlubi się I Liceum Ogólnokształcące. Erudyta i bywalec, animator życia kulturalnego i strażnik zabytków zapamiętany został dzięki swej niezwykłej osobowości. Podobne przymioty do dziś wywołują nostalgię za niezapomnianymi rolami Krystyny Feldman i Romana Wilhelmiego. Tuż za znajomymi z ekranu znaleźli się pisarz Arkady Fiedler (upamiętniony już przez Puszczykowo) oraz muzyk Krzysztof Komeda.

  Oczywiście nasz plebiscyt trzeba traktować jako zabawę - jest wiele innych sposobów oddania czci wybitnym twórcom, niż poprzez nadanie imienia ulicy. To jednak, kto będzie patronem nowych arterii stolicy Wielkopolski, nie jest wielu osobom obojętne.

  Kto powinien mieć swoją ulicę?

  Oto wyniki naszej ankiety:

  1. Jerzy Waldorff - 32,3 % (361 głosów)
  2. Krystyna Feldman - 26,5 % (296 głosów)
  3. Roman Wilhelmi - 14,7 % (165 głosów)
  4. Arkady Fiedler - 10,9 % (122 głosy)
  5. Krzysztof Komeda - 7,3 % (82 głosy)
  6. Robert Satanowski - 2,6 % (29 głosów)
  7. Jerzy Kurczewski - 2,1 % (23 głosy)
  8. Eugeniusz Paukszta - 1,7 % (19 głosów)
  9. Marcela Hildebrandt-Pruska - 1,1 % (12 głosów)
  10. Andrzej Matuszewski - 0,8 % (8 głosów)

  W naszej sondzie na stronach internetowych www.gloswielkopolski.pl i www.poznan.naszemiasto.pl otrzymaliśmy 1117 głosów

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo